Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Steinmeier doufá v další příměří na Ukrajině, začít má o půlnoci

Rusko podporuje jednostranné příměří donbaských povstalců, které má vstoupit v platnost dnes o půlnoci. V Kyjevě to dnes prohlásil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier po setkání s prezidentem Petrem Porošenkem. Kyjev se podle německého ministra k zastavení palby připojí.

Steinmeier jednají spolu s francouzským kolegou Jeanem-Markem Ayraultem na Ukrajině o zastavení palby na východě země a o dodržování minských mírových dohod. Příměří, které obě bojující strany vyhlásily 1. září, zůstalo prakticky jen na papíře. V Donbasu se dál bojuje, v úterý Kyjev ohlásil tři mrtvé vojáky.

Nové, už desáté příměří oznámili v úterý separatisté s tím, že palbu zastaví jednostranně. Klid zbraní prý svým bojovníkům nařídí dnes o půlnoci. Podle Steinmeiera nový pokus o příměří podporuje Moskva a Kyjev se k němu připojí.

„Přijeli jsme do Kyjeva s oznámením z Moskvy, že dnes o půlnoci vstoupí v platnost klid zbraní. Jsme velmi spokojeni s tím, co se nám podařilo dosáhnout. Ukrajina reagovala prohlášením, že zastavení palby bude dodržovat i její armáda,“ řekl Steinmeier novinářům.

Za příští naléhavý úkol německý ministr označil oddělení bojujících stran na linii fronty. Tento záměr je součástí minských mírových dohod, podepsaných loni v únoru. Jednání o vytvoření spolehlivé nárazníkové zóny ale dosud neuspěla, zkrachovala i koncem srpna na zatím posledním setkání takzvané kontaktní skupiny v Bělorusku.

Skupina kromě evropských zprostředkovatelů sdružuje zástupce Kyjeva, Moskvy a povstalců. Její další jednání v Minsku je naplánováno na příští týden.

Steinmeier a Ayrault budou v návštěvě Ukrajiny pokračovat i ve čtvrtek. Mají navštívit donbaská frontová města Kramatorsk a Slavjansk, která jsou pod kontrolou ukrajinské armády.

Newsletter