STK budou muset mít i nadále licence od krajů, schválili poslanci

Poslanci dnes schválili přes nesouhlas ministerstva dopravy návrh stanovující podmínky rozšiřování počtu stanic technické kontroly (STK). Ministerstvo plánovalo výrazné zvýšení počtu stanic, které technické kontroly provádí. Protinávrh poslance Martina Kolovratníka (ANO), který poslanci schválili jako součást novely zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, ale stanovuje podmínky, za kterých budou moci krajské úřady udělit licenci novým provozovatelům STK.

Nyní o vzniku STK rozhodují kraje, které přidělují jednotlivým provozovatelům licence. Nový návrh stanoví, že kraj může přidělit novou licenci, pokud je kapacita existujících STK na daném území naplněna z 80 procent. Zároveň se budou porovnávat data z registru vozidel, tedy počtu vozidel hlášených na daném místě a z informačního systému, který data ze stanic technické kontroly shromažďuje, řekl ČTK Kolovratník.

Nová STK by tak měla vzniknout jen tam, kde je kapacity nedostatek, například v okolí Prahy. Podle modelových propočtů by se tak počet stanic mohl zvýšit z nynějších zhruba 370 o 15 procent, uvedl poslanec.

To se ale podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) nestane. „Podle mě se tím zabetonuje pozice STK a nezvýší se tím jejich počet ani o jedno,“ uvedl ministr. Pokud se propočítají stanovené podmínky, nebude jim schopen vyhovět ani jeden okres, dodal s tím, že změna zákona tak jednoznačně vyhovuje stávajícím provozovatelům stanic, kteří si podle něj nynější podobu zákona prolobovali.

Zvýšení počtu STK, které ministerstvo oznámilo letos v květnu, mělo zvýšit komfort motoristům a puštěním konkurence mezi současné provozovatele i snížit ceny za prohlídky. Proti návrhu ale protestovali provozovatelé, podle kterých by rozvolnění pravidel snížilo standard prováděných kontrol.

Samotný zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, jehož je tento návrh součástí, umožňuje vyřídit registraci vozidla na všech úřadech obcí s rozšířenou působností. Doposud musejí motoristé chodit vyřizovat změny v registru vozidel pouze na úřady podle svého bydliště nebo sídla firmy.

Newsletter