Stoltenberg: NATO si nepřeje novou studenou válku, ta je historií

Nadcházející vrcholná schůzka NATO ve Varšavě opět potvrdí, že Evropa a Severní Amerika společně chrání všechny spojenecké země proti možným hrozbám. Před odpoledním zahájením aliančního summitu do dnes řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Zároveň poznamenal, že NATO nevyhledává konfrontaci a nepřeje si novou studenou válku.

„Varšavský summit bude mezníkem. Setkáváme se v době, která je rozhodující pro naši společnou obranu,“ řekl Stoltenberg. NATO podle něj vyšle jasnou zprávu, že je připraveno bránit všechny spojence. Za hlavní témata summitu označil odstrašení, obranu a zajištění stability pro sousední země.

Varšavský summit by měl podle očekávání schválit vyslání čtyř mnohonárodních praporů do Pobaltí a Polska. Tyto kroky by měly odradit Rusko od případného útoku na východní členy aliance a před podobným scénářem, který Moskva v minulých letech zvolila na Krymu a východní Ukrajině. „Vyšlou jasnou zprávu, že útok na jednoho spojence je útokem na celou alianci,“ řekl generální tajemník NATO.

Aliance podle něj zvýší i svou přítomnost na jihovýchodě. „NATO nehledá konfrontaci, nechceme novou studenou válku. Studená válka je historií a historií by měla zůstat. Ale musíme být také schopni v novém bezpečnostním prostředí bránit a chránit všechny naše členy,“ podotkl Stoltenberg. Podle Stoltenberga je cílem NATO ve vztazích s Ruskem kombinovat silnou obranu s dialogem.

Dalšími tématy summitu, na který se sjely stovky delegátů, bude zajištění stability sousedních zemí. „Protože když jsou naši sousedé stabilní, jsme v bezpečí,“ poznamenal. NATO proto podle něj zintenzivní podporu koalici bojující proti takzvanému Islámskému státu. Očekává, že aliance poskytne letouny AWACS, rozhodne o cvičení iráckých důstojníků a zintenzivní svou přítomnost ve Středozemním moři.

Dalšími tématy summitu bude další působení aliance v Afghánistánu nebo situace na Ukrajině. Podepsána bude i dohoda s Evropskou unií o těsnější spolupráci.

Newsletter