Na zahraničních trzích pozorujeme výprodej dolaru proti euru a proti procyklickým měnám. Euro umazává ztráty zpět směrem k 1,1900 EURUSD. Měny regionu rozšiřují zisky. Koruna krátce zpevnila pod 25,55 za euro.

Stop investicím do dolu: Jednička v těžbě konsovatelného uhlí v EU šetří

Polská společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW), která je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii, zastaví investice do jednoho ze svých pěti uhelných dolů – dolu Krupiński. Rozhodnutí je součástí plánu na snížení nákladů a posílení těžby koksovatelného uhlí na úkor termálního uhlí. Zatím je však předčasné mluvit o uzavření dolu, uvedla dnes mluvčí JSW Katarzyna Jablońská-Bajerová. 

Polský list Rzeczpospolita dnes napsal, že JSW zvažuje postupné zavření dolu Krupiński, ve kterém se těží převážně termální uhlí. To se používá pro výrobu elektřiny. Důl má kolem 2800 zaměstnanců. 

„Je předčasné o tom mluvit. V současnosti je těžba z dolu Krupiński velmi dobrá, ale rozhodně nebudeme investovat do jeho rozvoje,“ prohlásila mluvčí. „Na domácím trhu se musíme vyrovnat s výraznou nadprodukcí termálního uhlí, které se těží v dolu Krupiński. I tak neplánujeme žádné propouštění,“ dodala. 

Polská JSW je kvůli cenám uhlí ve ztrátě

JSW začala snižovat náklady s cílem přežít dobu rekordně nízkých cen uhlí a vysokých mzdových nákladů. Někteří analytici se domnívají, že uzavírání dolů bude nevyhnutelné. 

Mluvčí potvrdila, že JSW se plánuje zaměřit na koksovatelné uhlí používané při výrobě ocele. Koksovatelné uhlí má na celkové produkci firmy podíl 70 procent a termální 30 procent. 

List Rzeczpospolita rovněž uvedl, že JSW zvažuje několik scénářů budoucího vývoje. Nejpravděpodobnější je snížení investic do nových ložisek v dole Krupiński. To by znamenalo, že do poloviny roku 2017 nebude v dole co těžit, napsala agentura Reuters. 

JSW loni vytěžila téměř deset milionů tun koksovatelného uhlí a čtyři miliony tun antracitu. V prvním čtvrtletí firma prohloubila ztrátu na 198 milionů zlotých z loňských 90 milionů zlotých. Důvodem byly klesající ceny uhlí a mimořádné náklady způsobené dvoutýdenní stávkou. 

Ministr Mládek chce částečné prolomení limitů těžby uhlí

Výhled BP: Uhlí bude hlavním zdrojem energie i v roce 2035

Newsletter