STORNO Jak obejít řecký limit výběru peněz: stíhačkou do Turecka

STORNO – čtk zprávu stáhla po jejím označení za smyšlenou:

Řecký pilot se údajně o víkendu rozhodl vyzrát na omezení týkající se výběru z bankomatů v zemi. Se svou stíhačkou F-16 si zaletěl do sousedního Turecka, kde si vybral z několika bankomatů hotovost v hodnotě 2000 eur (přes 54.000 Kč). Napsal o tom dnes britský deník The Daily Telegraph s odvoláním na informace tureckých médií a francouzského leteckého serveru.

Pilot byl prý v sobotu na hlídce nad ostrovem Samos, když „najednou změnil kurz a zamířil na nyní již nepoužívané letiště“ ve městě Söke, uvedl server RadioCockpit.fr. Tam letoun schoval do hangáru, ve městě si vyzvedl z bankomatů turecké liry, které následně v místní směnárně proměnil na eura. Poté odletěl zpátky do Řecka.

Řecké banky byly v důsledku dluhové krize uzavřené od 29. června. Z bankomatu mohli Řekové vybírat jen 60 eur denně. Ode dneška se banky v zemi opět otevřely, výběry peněz z účtů jsou ale i nadále omezené. Šéfka řecké bankovní asociace Luka Katseliová uvedla, že pro období od pondělí do pátku byl stanoven souhrnný limit výběrů na 300 eur a pro následných sedm dnů na 420 eur. V průměru tak Řekové budou moci i nadále vybírat pouze 60 eur denně.

Nejmenovaný řecký vládní představitel britskému deníku potvrdil, že o zprávě se stíhačkou slyšel z tureckých médií, odmítl ji ale jakkoli komentovat. Jak nicméně The Daily Telegraph dodal, pilot nejspíš využil poslední příležitosti, jak peníze vybrat. Držitelé řeckých karet totiž nyní již nebudou moci v zahraničí vybírat, ale pouze s kartami platit.

Newsletter