Stovky civilistů zajatých radikály IS v Manbidži byly osvobozeny

Několik stovek civilistů, které džihádisti z Islámského státu (IS) odvlekli jako „lidské štíty“ při svém ústupu z bývalé bašty Manbidž na severu Sýrie, byly osvobozeny. Potvrdila to podle agentury AFP syrská exilová organizace SOHR i zdroj z koalice arabských a kurdských sil, podporovaných USA, která si říká Demokratické síly Sýrie (SDF).

Právě bojovníci SDF s džihádisty Islámského státu v posledních měsících o Manbidž bojovali. Mluvčí SDF Šarfán Darvíš už v pátek agentuře Reuters řekl, že koaliční oddíly osvobodily více než 2000 civilistů, které džihádisté při ústupu z města unesli. Dnes mluvčí agentuře AFP potvrdil, že „části (unesených) civilistů se podařilo utéci během cesty do Džarábulusu (bašta IS severně od Manbidže), další byli propuštěni na svobodu“. Nemohl ale potvrdit, že osvobozeni byli všichni zajatí civilisté z Manbidže.

Manbidž leží u turecké hranice a vede jím trasa, kterou IS využíval pro zásobování svých jednotek v dalších částech Sýrie. Boje o Manbidž začaly v květnu a po prvním rychlém postupu okolím města se zpomalily kvůli ohledům na civilisty. Před týdnem SDF ohlásily, že je Islámský stát v Manbidži poražen a ve městě zbyly jen malé skupinky radikálů. V pátek pak mluvčí SDF oznámil, že koalice SDF získala Manbidžem plnou kontrolu.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) bylo od začátku ofenzivy v Manbidži a okolí zabito 437 civilistů, z toho 105 dětí. Za stejné období padlo v bojích o Manbidž 299 členů SDF a na druhé straně 1019 džihádistů.

Newsletter