Americká inflace vzrostla mírně rychleji, než činil konsensus. Trh čísla evidentně „prohlédl“ z titulu tranzitorních efektů. Americké výnosy klesají, dolar oslabuje. Oslabující dolar se na měnách regionu nijak výrazně neprojevuje. Koruna balancuje na hraně 26,00 za euro.

Střední Itálie má za sebou od středy 60 otřesů půdy

V centru Itálie zaznamenali od středečního večera do dnešního rána přes 60 otřesů půdy, nejsilnější z nich mělo hodnotu 5,9 stupně. Jeden člověk zemřel na infarkt, stovky lidí opustily domovy, ale zatím nejsou hlášeni žádní vážně ranění. Mnozí lidé přežívali noc v autech. Postižena je tatáž oblast jako při srpnovém zemětřesení, které usmrtilo 300 lidí.

Italský geofyzikální ústav oznámil, že od středečních 19:00 hodin do dnešního rána bylo mezi oblastmi Marche a Umbria zaznamenáno více než 60 otřesů půdy. Nejsilnější měl podle ústavu hodnotu 5,9 stupně a byl zaznamenán ve středu po 21:00 hodině. Nejprve se půda začala chvět u vesnice Castelsantangelo sul Nera, která leží v provincii Macerata. Další zemětřesení bylo silnější a zaznamenáno bylo o deset kilometrů víc na sever. To, že už při prvním lidé vyběhli ven, podle záchranářů mohlo pomoci zachránit životy lidem, kteří nebyli v domech později při silnějších otřesech. Panika ale vypukla i v Římě, kde lidé také vybíhali na ulice.

Otřesy vyvolaly mezi lidmi strach a připomenuly srpnovou katastrofu. Hlášeny jsou rozsáhlé materiální škody a několik lehce raněných. V Tolentinu zemřel sedmdesátiletý muž na infarkt.

Centrum největších otřesů bylo asi devět kilometrů pod zemí asi 100 kilometrů od Ancony, která je střediskem oblasti Marche na pobřeží Jaderského moře.

V noci v oblasti silně pršelo a civilní ochrana se musela postarat o stovky lidí, kteří vyběhli z domů. Mnoho občanů se rozhodlo přečkat noc v automobilech. Evakuováno bylo několik nemocnic, univerzitní koleje a jeden domov důchodců. Trestanci z věznice v Camerinu byli převezeni do většího zařízení v Římě.

„Jsou tu velké materiální škody, ale prozatím není v chodu žádná záchranná ani pátrací akce,“ oznámila v prohlášení civilní obrana. Déšť nad ránem ustal a záchranáři čekali na denní světlo, aby mohli zjistit rozsah škod.

Dnes zůstanou v postižené oblasti zavřené školy. Ve vesnici Visso, která je poblíž epicentra a leží zhruba 50 kilometrů od Ancony, bylo uzavřeno historické centrum. Místní policie upozorňuje občany, aby se nepřibližovali k domům, protože čelní stěny některých se zřítily. „Nechoďte domů, je to nebezpečné,“ volali požárníci v noci na muže, který se chtěl dostat domů.

Newsletter