Střední Itálie má za sebou od středy 60 otřesů půdy

V centru Itálie zaznamenali od středečního večera do dnešního rána přes 60 otřesů půdy, nejsilnější z nich mělo hodnotu 5,9 stupně. Jeden člověk zemřel na infarkt, stovky lidí opustily domovy, ale zatím nejsou hlášeni žádní vážně ranění. Mnozí lidé přežívali noc v autech. Postižena je tatáž oblast jako při srpnovém zemětřesení, které usmrtilo 300 lidí.

Italský geofyzikální ústav oznámil, že od středečních 19:00 hodin do dnešního rána bylo mezi oblastmi Marche a Umbria zaznamenáno více než 60 otřesů půdy. Nejsilnější měl podle ústavu hodnotu 5,9 stupně a byl zaznamenán ve středu po 21:00 hodině. Nejprve se půda začala chvět u vesnice Castelsantangelo sul Nera, která leží v provincii Macerata. Další zemětřesení bylo silnější a zaznamenáno bylo o deset kilometrů víc na sever. To, že už při prvním lidé vyběhli ven, podle záchranářů mohlo pomoci zachránit životy lidem, kteří nebyli v domech později při silnějších otřesech. Panika ale vypukla i v Římě, kde lidé také vybíhali na ulice.

Otřesy vyvolaly mezi lidmi strach a připomenuly srpnovou katastrofu. Hlášeny jsou rozsáhlé materiální škody a několik lehce raněných. V Tolentinu zemřel sedmdesátiletý muž na infarkt.

Centrum největších otřesů bylo asi devět kilometrů pod zemí asi 100 kilometrů od Ancony, která je střediskem oblasti Marche na pobřeží Jaderského moře.

V noci v oblasti silně pršelo a civilní ochrana se musela postarat o stovky lidí, kteří vyběhli z domů. Mnoho občanů se rozhodlo přečkat noc v automobilech. Evakuováno bylo několik nemocnic, univerzitní koleje a jeden domov důchodců. Trestanci z věznice v Camerinu byli převezeni do většího zařízení v Římě.

„Jsou tu velké materiální škody, ale prozatím není v chodu žádná záchranná ani pátrací akce,“ oznámila v prohlášení civilní obrana. Déšť nad ránem ustal a záchranáři čekali na denní světlo, aby mohli zjistit rozsah škod.

Dnes zůstanou v postižené oblasti zavřené školy. Ve vesnici Visso, která je poblíž epicentra a leží zhruba 50 kilometrů od Ancony, bylo uzavřeno historické centrum. Místní policie upozorňuje občany, aby se nepřibližovali k domům, protože čelní stěny některých se zřítily. „Nechoďte domů, je to nebezpečné,“ volali požárníci v noci na muže, který se chtěl dostat domů.

Newsletter