Střelci zabili v Dallasu čtyři policisty, sedm zranili

Nejméně dva střelci zabili v Dallasu čtyři policisty a dalších sedm zranili. Informovalo o tom vedení místní policie, podle něhož ke střelbě došlo během jinak poklidné čtvrteční demonstrace proti policejnímu násilí na černoších. Jeden z útočníků byl zadržen, další se policii přihlásil sám. Na strážce zákona pálili z vyvýšených míst v budovách, uvedla televize CNN.

V Dallasu se stejně jako na dalších místech USA konaly demonstrace v souvislosti se zastřelením dvou černochů při policejních kontrolách v minulých dvou dnech. Protest byl podle televize CNN zcela poklidný až do chvíle, než se ozvaly první výstřely. K tomu došlo okolo 20:45 místního času (dnes 3:45 SELČ).

Černošský šéf dallaské policie David Brown uvedl, že z útoku jsou podezřelí nejméně dva lidé. Média zároveň zveřejnila fotografii jednoho z údajných podezřelých, jímž byl mladý černoch, který se na demonstraci pohyboval s puškou v ruce. Policistům údajně hrozil i odpálením bomby.

Podle agentury Reuters se jeden z podezřelých přihlásil policii sám, druhý se vzdal poté, co byl obklíčen v podzemních garážích v centru Dallasu. Policisté u něho zároveň zajistili podezřelý předmět, který prozkoumali pyrotechnici.

Federální ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek zahájilo vyšetřování smrti černochů v Minnesotě a v Louisianě, kteří zemřeli při zásazích policie. V Minnesotě byl několika výstřely při běžné dopravní kontrole ve středu zabit Philand Castile, kterého policisté zastavili kvůli rozbitému světlu. K velkému pobouření veřejnosti přispělo živé video ze zásahu, které jeho přítelkyně umístila na facebook. Přístup policistů odsoudil minnesotský guvernér, který jej označil za rasistický.

V Louisianě o den dříve zemřel Alton Sterling, kterého policie kontrolovala na základě anonymního oznámení, že má u sebe zbraň.

Policejní přístup kritizoval i prezident Barack Obama, podle něhož by mělo zacházení policie s menšinovým obyvatelstvem znepokojovat všechny Američany.

Newsletter