Střet s věřiteli o dluhopisy se probudil na Ukrajině

Věřitelé Ukrajiny dnes dali najevo zklamání z toho, že s Kyjevem nenašli základ k jednání o restrukturalizaci dluhu. Informovala o tom agentura Reuters. Věřitelé v čele se společností Franklin Templeton přitom absolvovali telekonferenci, která měla restrukturalizaci dohodnout, a Kyjevu tak otevřít cestu k záchrannému programu za 40 miliard dolarů (987 miliard Kč) pod vedením Mezinárodního měnového fondu (MMF). 

Ukrajinské ministerstvo financí dnes uvedlo, že návrhy věřitelů na restrukturalizaci dluhu jsou nepřijatelné. Držitelé dluhopisů by prý pro dosažení dohody měli udělat víc. 

Výměnou dluhu chce vláda v Kyjevě do roku 2018 ušetřit více než 15 miliard dolarů. Otevřelo by jí to cestu k uvolnění dalších finančních prostředků z programu MMF. Ukrajina se snaží dohodnout se s věřiteli na podmínkách restrukturalizace v objemu 23 miliard dolarů, trvá ale na tom, aby věřitelé přistoupili na snížení hodnoty dluhopisů. Tento požadavek ale výbor věřitelů odmítá. 

„Výbor začátkem května předložil návrh, který by tu zátěž rozdělil a který by zemi přinesl úlevu v objemu přibližně 15,8 miliardy dolarů. Byly by splněny i ty tři podmínky, které stanovil MMF,“ sdělil dnes věřitelský výbor. „Jsme zklamáni, že jsme zatím nenašli východisko k detailnějším jednáním hlavních hráčů a stále doufáme, že je v zájmu Ukrajiny, aby tato jednání začala co nejdříve,“ stojí ve sdělení výboru. 

Ukrajinské ministerstvo financí v dnešním prohlášení uvedlo, že návrh věřitelů, který souvisí s rozvahou ukrajinské centrální banky, je nepřijatelný, neboť předpokládá použití rezerv této banky, což je podle ministerstva v jasném rozporu s ukrajinskými zákony. 

Ukrajinský parlament v květnu schválil zákon, který chce Kyjev využít k tlaku na soukromé zahraniční věřitele v rámci jednání o restrukturalizaci dluhu. Zákon, který vládě umožňuje pozastavit splátky zahraničních dluhů, podepsal před více než týdnem ukrajinský prezident Petro Porošenko. 

Ceny ukrajinských státních dluhopisů denominovaných v dolarech tento týden výrazně zpevnily a dostaly se na maxima za několik měsíců. Reagovaly tak na optimismus, který investoři vkládali do jednání mezi věřiteli a vládou. Očekávalo se, že bude dohodnut nižší odpis dluhu, než byly původní předpoklady. 

Newsletter