Strojírenství letos vzroste o 3,8 procenta, odhadují strojaři

České strojírenství letos meziročně vzroste o 3,8 procenta, v příštím roce o 2,8 procenta. Tržby strojírenských firem se letos zvýší o 4,6 procenta. Vyplývá to ze studie, kterou na dnešním Setkání lídrů českého strojírenství zveřejnila analytická společnost CEEC Research.

„Očekáváme růst v případě, že nenastanou nenadálé potíže v bankovním sektoru. České strojírenské firmy zvyšují technickou úroveň svých výrobků a přibližují se úrovni nejvyspělejších zemí. To platí zejména pro výrobu aut a autodílů včetně subdodavatelských odvětví,“ uvedl jednatel společnosti Mesing Richard Wittek.

Ředitelé firem se nejvíce obávají přehřátí ekonomiky a nedostatku pracovní síly, která je potřebná pro včasné zajištění zakázek či budoucí rozvoj firmy. „Dobré výsledky českého průmyslu i strojírenství jsou předpokladem, že tento trend bude pokračovat minimálně i v roce 2017,“ doplnil předseda představenstva Brisk Tábor Mojmír Čapka.

Tržby by měly vzrůst letos v průměru o 4,6 procenta, v příštím roce o 3,8 procenta. Optimističtější jsou velké firmy s ročním obratem vyšším než 250 milionů korun, které očekávají růst tržeb o 5,4 procenta. Malé a střední firmy počítají s růstem o 3,8 procenta.

Tento rozdíl se v dalším vývoji prohlubuje. Zatímco velké strojírenské firmy očekávají v příštím roce růst tržeb v průměru o 5,7 procenta, malé a střední podniky o 1,9 procenta.

Průměrné vytížení kapacit strojírenských společností se oproti minulému pololetí zvýšilo o pět procentních bodů na 88 procent. Zakázky mají nasmlouvané v průměru na 6,6 měsíce. Velký rozdíl panuje mezi velkými (9,6 měsíce) a malými a středními firmami (3,7 měsíce).

CEEC Research v průzkumu v srpnu oslovila 101 ředitelů českých strojírenských firem.

Newsletter