Studie: Emise skleníkových plynů v Číně začnou klesat dřív

Emise skleníkových plynů v Číně by mohly začít klesat už po roce 2025, což by bylo o pět let dříve, než se očekávalo. Ukázala to nová studie, kterou dnes zveřejnila Londýnská ekonomická škola (LSE). Čína, která je největším znečišťovatelem ovzduší na světě, je zároveň největším světovým investorem do větrných a solárních elektráren. Rovněž nahrazuje staré tepelné elektrárny novými, čistšími provozy.     

Podle zprávy Londýnské ekonomické školy by snahy Číny mohly inspirovat i další státy. „Konference o ochraně životního prostředí v Paříži v letošním roce bude úspěšnější, pokud vlády ostatních zemí uvidí rozsah změn v Číně a jejich příznivý dopad na globální emise,“ konstatuje se ve zprávě, z které citují média.     

Kroky Číny podle expertů LSE podpoří prodej ekologického zboží a služeb na globálních trzích a uškodí vývozu uhlí.     

Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil v bilaterální dohodě se Spojenými státy, že jeho země začne snižovat emise oxidu uhličitého zhruba do roku 2030. Pokud emise skleníkových plynů v Číně dosáhnou vrcholu do roku 2025, bude země v tento rok vypouštět asi 12,5 až 14 miliard tun oxidu uhličitého.     

Vědci z Londýnské ekonomické školy prohlašují, že kroky Číny zvyšují šance na udržení růstu globálních teplot na dvou stupních Celsia ve srovnání s dobou před průmyslovou revolucí, což ponechává šanci, že se předejde katastrofálním změnám klimatu.     

Dokument je ale zároveň špatnou zprávou pro producenty uhlí. Studie totiž tvrdí, že Čína již zřejmě dosáhla maximální spotřeby tohoto zdroje – lze-li věřit statistickým údajům internetové stránky zaměřené na ekologii Carbon Counter. 

Newsletter