Studie: Rozmach frakování v USA vytvořil statisíce pracovních míst

Rozmach těžby ropy a plynu z břidlicových ložisek ve Spojených státech vytvořil v letech 2005 až 2012 zhruba 725.000 nových pracovních míst. Zmírnil tak negativní důsledky finanční krize. Vyplývá to ze studie amerického Národního úřadu ekonomického výzkumu (NBER). Studie by podle agentury Reuters mohla ovlivnit diskuzi ohledně takzvaného frakování, tedy hydraulického štěpení používaného k těžbě z břidlicových ložisek.

Při frakování se do hlubokých hornin vhání pod tlakem voda s pískem a chemikáliemi, což horninu rozbíjí a z trhlin pak proudí potrubím zpět ropa či plyn. Technologie má řadu odpůrců, kteří poukazují zejména na ekologická a zdravotní rizika takovéto těžby.

„Zastánci a odpůrci frakování v debatách poměřují jeho ekonomický přínos s dopady na zdraví a životní prostředí,“ uvedla univerzita Dartmouth College, jejíž profesoři se na studii podíleli.

Rozmach těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech výrazně přispěl ke globálnímu převisu nabídky ropy nad poptávkou, který tlačí dolů ceny suroviny. Ty se nyní kvůli vysokým dodávkám na trh nacházejí pod 50 dolary za barel, zatímco v polovině loňského roku se pohybovaly kolem 115 dolarů za barel.

Newsletter