Studie: Situace na trhu úvěrů se pro lidi zlepšila

Situace na trhu spotřebitelských úvěrů se zlepšila ještě před platností nového zákona, některé takzvané predátorské firmy skončily nebo směřují do jiných oblastí. Jiné jsou průhlednější, aby pod přísnější legislativou obstály, vyplývá ze studie Navigátor bezpečného úvěru 2016. Nový zákon začne platit od prosince.

„Celkově odhadujeme, že objem tradičních spotřebitelských úvěrů poskytovaných úvěrovými predátory klesl letos na 60 miliard Kč z loňských 80 miliard korun,“ řekl dnes novinářům zpracovatel projektu Matěj Urban.

Přestože se zdá, že je počet poskytovatelů v takzvané šedé zóně nižší, stále na trhu existují až desetitisíce poskytovatelů nebo zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů, uvedl dále. Z údajů ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že v letošním pololetí mělo ohlášenu vázanou živnost poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru 67.000 subjektů. Nelze ale přesně určit, kolik jich je aktivních.

Takzvané bezpečné subjekty, tedy banky a renomované nebankovní firmy, upouští od poplatků, a obecně tím úvěry zlevňují. Je to podle studie dáno očekávanou změnou zákona, kultivací trhu, konkurencí i obecnými ekonomickými podmínkami. „Pro nás je především velmi příjemné vidět, že svůj přístup k úvěrům sice pomalu, ale přece mění banky. Ty v minulých studiích dlouhodobě nedopadaly dobře, hlavně kvůli různým poplatkům s úvěry spojenými či se sankčními podmínkami. V letošním ročníku vidíme v tomto ohledu sice jen pomalé, ale přece zlepšování,“ uvedl profesor Univerzity Karlovy a garant projektu Michal Mejstřík.

V souvislosti se změnou zákona lze podle Urbana čekat velké přeprodávání úvěrových smluv. „Očekáváme, že až desetitisícům lidí se změní ten, komu peníze dluží,“ uvedl. Připomněl, že smlouva zůstává v podobě, ve které byla uzavřena. Mohou se ale lišit některé smluvní poplatky, zásadně jiný může být způsob vymáhání splatnosti pohledávky. Nemůže ale dojít ke zpoplatnění pohledávky, pokud je řádně splácena, upozornil.

Zákon zvyšuje nároky na nebankovní subjekty pro jejich podnikání v oblasti úvěrů. Dosud je toto podnikání živností, kterou může vykonávat prakticky kdokoli. Poskytovatelé budou muset například mít základní kapitál aspoň 20 milionů Kč. Úvěrové firmy bude místo České obchodní inspekce kontrolovat Česká národní banka, jež taky bude vydávat licence. Ta se bude zabývat i nelegálním poskytováním úvěrů. Firmám a jednotlivcům by za takový prohřešek hrozila pokuta až dvacet milionů Kč.

Newsletter