Studie: Terorismus ekonomicky ohrožuje zejména méně vyspělé země

Terorismus působí rozsáhlé škody a vede ke zvyšování nákladů na bezpečnostní opatření. Na hospodářský růst ve vyspělých zemích má sice pouze malý vliv, může mít ale značné dopady na méně rozvinuté ekonomiky. Vyplývá to podle agentury DPA ze studie Hamburského institutu pro mezinárodní ekonomiku (HWWI) a bankovní společnosti Berenberg.

Teroristické útoky podle studie mohou mít negativní důsledky například pro cestovní ruch, dopravu či pojišťovnictví. „V dlouhodobém horizontu může terorismus vážně ohrozit prosperitu zasažených zemí, pokud státní opatření k jeho odvrácení, například přísnější osobní, silniční či hraniční kontroly, vytvoří překážky volnému obchodu,“ uvedl ekonom banky Berenberg Wolfgang Pflüger. Dodal, že tato hrozba se týká především rozvíjejících se zemí, které jsou silně závislé na zahraničním kapitálu a dovozu z vyspělých ekonomik.

Studie upozorňuje, že teroristické útoky mají nejvíce obětí v zemích zmítaných nepokoji a krizemi, například v Iráku, Afghánistánu a Nigérii, šíří se však také do dalších regionů. V roce 2014 podle studie přímé škody způsobené teroristickými útoky dosáhly rekordních 53 miliard eur (1,4 bilionu Kč).

„Žijeme v době zvýšených hrozeb,“ uvedl šéf HWWI Henning Vöpel. „V zásadě to odráží skutečnost, že po celém světě zažíváme dramatické geopolitické a technologické zvraty,“ dodal.

Newsletter