Euro smazalo dopolední ztráty a posouvá se zpět nad 1,1800 EURUSD. Maďarská centrální banka zvýšila sazby více, než očekával trh. Forint je spolu se zlotým v zisku, koruna jediná ve ztrátě těsně pod 25,70 za euro.

Sturgeonová chce po brexitu jednat s EU o ochraně skotských zájmů

Ta Británie, od níž se Skotsko v referendu před dvěma lety rozhodlo neodtrhnout, už po brexitu neexistuje, řekla dnes v pořadu stanice BBC skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Prohlásila také, že jejím úkolem nyní bude udělat vše pro ochranu skotských zájmů a v jednáních s Evropskou unií se pokusit zabránit tomu, aby bylo Skotsko proti vůli svých občanů vyřazeno z evropského bloku.

Britové ve čtvrtečním referendu rozhodli o tom, že chtějí vystoupit z Evropské unie. Ačkoli celkově se pro brexit vyslovilo 52 procent voličů, ve Skotsku naopak 62 procent lidí hlasovalo pro setrvání v unii. Sturgeonová poté prohlásila, že i vzhledem k těmto výsledkům bude Skotsko usilovat o vypsání druhého referenda o nezávislosti.

„Mým úkolem jako premiérky nyní bude pracovat na co nejlepší ochraně skotských zájmů a na tom, jak zabránit tomu, abychom byli proti naší vůli vyřazeni z EU se všemi ničivými a bolestnými dopady, které to budou provázet,“ řekla Sturgeonová v televizním diskusním pořadu Andrewa Marra.

Se zástupci bruselských institucí se chce sejít už během následujících dní.

Newsletter