Summit je pro Camerona příležitostí vysvětlit, jak dál s brexitem

Dnešní večeře v Bruselu bude pro britského premiéra Davida Camerona první příležitostí seznámit šéfy států a vlád zemí Evropské unie nejen s výsledky čtvrtečního referenda, ale také s představou Londýna o tom, jak nyní dál. Poté, co si Britové odhlasovali odchod své země z nynější osmadvacítky, stal se brexit hlavním tématem bruselského summitu EU.

Červnový summit má na programu tak závažná témata jako je migrace, bezpečnostní problematika a spolupráce s NATO či evropský hospodářský vývoj. Celý program, který by normálně zabral dva jednací dny, byl ale stažen do pouhých dvou hodin dnešního podvečerního jednání.

U večeře už Cameron bude vysvětlovat nejen, proč zastánci další britské účasti v evropském projektu v referendu prohráli, ale hlavně, jaká je vlastně nyní britská představa dalších kroků. Pro předsedu vlády, který v referendu prohrál i svou politickou budoucnost, je to pravděpodobně poslední unijní summit.

Londýn, kde referendum spustilo politické zemětřesení, a EU zatím nenašly shodu ve věci, která je pro další postup zásadní. Země Evropské unie dávají jasně najevo, že jednání o britském odchodu a o novém uspořádání vzájemných vztahů nezačnou do chvíle, než dá Británie jednoznačně najevo, že chce unii opustit, a spustí tak postup podle příslušného článku unijní smlouvy. Britové by naopak rádi začali o budoucnosti diskutovat ještě před tímto nevratným krokem.

Po dnešní večerní diskusi s Cameronem čeká lídry 27 ostatních zemí EU ve středu debata o dalším postupu už bez britského zástupce. Z popudu šéfa summitů Donalda Tuska by také premiéři a prezidenti těchto zemí měli začít hlubší diskusi o dalším směřování unie.

O brexitu dnes bude jednat také europarlament. Očekává se, že kromě mnoha tvrdých slov ještě před začátkem summitu přijme právně nezávaznou rezoluci zdůrazňující potřebu respektu k projevu svobodné vůle britských občanů a rychlého začátku rozhovorů o odchodu země z EU.

Také německý parlament dnes bude na mimořádném zasedání jednat o vystoupení Británie z Evropské unie. S vládní zprávou tam vystoupí kancléřka Angela Merkelová ještě před tím, než odcestuje na bruselský summit osmadvacítky.

Newsletter