Summitu APEC dominoval zájem o příští politiku USA

Sobotnímu summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dominoval zájem o budoucí směřování USA pod vedením zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Napsala to agentura AP, podle níž se dosluhující prezident Barack Obama na setkání s novináři ani jednou nezmínil o obchodní dohodě označované jako Transpacifické partnerství (TPP). Trump ji v kampani označil za katastrofu.

Obama se podle AP snažil přítomné politiky ujistit, že USA se neodkloní od svých závazků. Vyzval účastníky summitu, aby se snažili dále prosazovat smlouvu TPP, která se má týkat 12 států.

Podle AP bylo na summitu v Peru jasné, že většinu latinskoamerických zemí vyhlídka na prudké změny v americké politice za Trumpa zneklidňuje. Stejně tak asijští politici přítomní v Limě se snažili zjistit, co Trumpův nástup do prezidentského úřadu bude znamenat pro obchody s největší ekonomikou světa.

Trump je vehementním odpůrcem TPP a prohlásil, že smlouvu nepodepíše. Bílý dům proto dohodu přestal podle AP prosazovat v Kongresu. Obama ji považuje za příležitost, jak rozšířit pracovní příležitosti a blahobyt.

Na bilaterálním setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem Obama označil americko-čínské vztahy za nejvýznamnější na světě. Čínský protějšek ho ocenil za aktivní snahu o posílení vztahů obou zemí. Řekl také, že doufá v poklidné předání moci v USA a v další posilování vztahů Spojených států s Čínou. Před schůzkou na setkání s novináři Si prohlásil, že se bilaterální schůzka koná v klíčovém okamžiku americko-čínských vztahů a že chová naději, že se obě země nadále budou snažit spolupracovat a řešit své rozdílné názory. Obama poukázal na společný zásadní postoj obou států ke klimatické změně i provokacím Severní Koreje.

Obama v Limě končí svou poslední zahraniční cestu v roli prezidenta USA. Kromě Peru navštívil Řecko a Německo.

Newsletter