Americké výnosy středních splatností jsou nejvýše od začátku roku 2020. Výnosová křivka se vinou poklesu delších splatností zploštila. Spread mezi 30letým a 5letým výnosem je nejnižší od února 2019. Dolar je proti euru nejsilnější od května 2020. Měny regionu zpevnily, koruna se obchoduje pod 24,45 za euro.

Svatá Ludmila na mimořádné zlaté desetitisícikoruně ČNB

Česká národní banka vydává zlatou minci v hodnotě 10 000 Kč k připomenutí 1100 let od úmrtí české světice, kněžny Ludmily. Zlatá mince ČNB s nejvyšší nominální hodnotou v aktuálním emisním období 2021–2025 je v prodeji od 14. září 2021.

„Svatá Ludmila je jednou z nejvýraznějších historických postav našich dějin. Její život, smrt a legendy o zázracích byly v minulosti inspirací pro mnoho umělců, díky kterým mohl být odkaz této obdivuhodné ženy dochován dodnes. Naší zlatou mincí chceme tento živý odkaz doplnit a připomenout nejen výročí úmrtí, ale zejména život první české světice,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok, který minci představí 16. září v rámci slavnostního připomenutí výročí úmrtí kněžny Ludmily na Pražském hradě.

Ludmila, manželka prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje I., byla babičkou a po smrti svého syna Vratislava také vychovatelkou knížete Václava, patrona českého národa a symbolu české státnosti. Její vliv na Václava byl jablkem sváru mezi ní a Václavovou matkou Drahomírou, na jejíž přání byla Ludmila 15. září 921 zavražděna na hradě Tetín, kde byla původně i pochována. Po zvěstech, že nad jejím hrobem dochází k zázrakům, byly její ostatky na přání knížete Václava převezeny na Pražský hrad. Význam její osobnosti pro český národ dokládá i nespočet legend, písemností a uměleckých děl zachycujících její život a zejména smrt, mj. v Dalimilově kronice, Velislavově bibli, v malbách na hradě Karlštejn nebo v oratoriu Antonína Dvořáka. Ve 12. století byla Ludmila jako první žena v českých dějinách svatořečena.

Česká národní banka připomíná kněžnu Ludmilu vydáním mimořádné zlaté mince v hodnotě 10 000 Kč. Tato mince je vyražena ze zlata o ryzosti 999,9 a vydává se v běžném (standard) a špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Průměr mince je 34 mm, hmotnost 31,107 g. V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou je emitováno 3 800 kusů, dalších 8 500 kusů je vyraženo ve špičkové kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou.

Podobu mince navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů, který na její lícní stranu umístil výjev z Velislavovy bible, na němž Ludmilu její vrazi Tunna a Gomon uškrtili závojem. Na rubové straně je zobrazen portrét české světice s pro ni symbolickým závojem a knížecí korunkou. Ražbu mince provedla Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.

Zlatá mince věnovaná kněžně Ludmile je v pořadí čtvrtou pamětní mincí České národní banky v tomto emisním období (2021–2025) a zároveň mincí s nejvyšší nominální hodnotou. Nominál 10 000 Kč ponese v tomto emisním období už jen mimořádná stříbrná mince ke 100. výročí založení Velké Prahy, kterou ČNB vydá letos na konci listopadu.

Nominální hodnota mince 10 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

Newsletter