Svaz měst bude usilovat o vrácení daní od podnikatelů obcím

Svaz měst a obcí bude usilovat o to, aby se obcím a městům vrátila zpět část výnosu z daní z příjmu podnikatelů. O tuto daň připravila obce a města schválená novela zákona o rozpočtovém určení daní, která jim sice zvýšila podíl z vybrané daně z přidané hodnoty na 21,4 procenta, ale zároveň jim odebrala podíl 30 procent z daně z příjmů fyzických osob podávajících daňové přiznání. Svaz to uvedl v dnešní tiskové zprávě s tím, že půjde o významný výpadek ve financování.

„Ke zrušení motivačních prvků daní z příjmů fyzických osob neexistují žádné důvody. Navíc jim nepředcházela žádná analýza a bohužel to vypadá, že se tak trochu zapomnělo na fakt, že města a obce jsou podfinancované dlouhodobě,“ uvedl předseda svazu František Lukl. Svaz chce o této věci jednat s ministerstvem financí.

Vládní novela měla původně za cíl zvýšit podíl na vybrané DPH pouze krajům. Už ve Sněmovně se objevily návrhy poslanců pravice, aby se podíl zvýšil i městům. Tyto návrhy ale neuspěly. Senát pak přijal pozměňovací návrh senátora ČSSD Radko Martínka, který obcím podíl na DPH od roku 2017 zvyšuje, ale současně jim odebírá tzv. motivační složku, tedy podíl z daní podnikatelů. Sněmovna pak tento návrh hlasy poslanců vládní koalice a komunistů stvrdila.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) při projednávání ve Sněmovně řekl, že se k problematice rozpočtového určení daní pro obce určitě vrátí. Schválená podoba zákona podle něj podpoří drtivou většinu obcí. Téměř 5500 obcí podle něj získá dohromady miliardu korun navíc.

Newsletter