Svaz průmyslu ČR: Ekonomice se daří, firmy chtějí investovat

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí v porovnání s předchozím čtvrtletím vzrostla o 0,5 %, v meziročním srovnání o 3,1 %. Je to velice pozitivní výsledek, který překonal naše očekávání, zejména ve světle poklesu stavebnictví a odeznění některých jednorázových faktorů v prvním čtvrtletí.

Jedná se o první odhad růstu HDP, který může být revidován oběma směry. „Pokud by se odhad potvrdil, obavy z výrazně slabšího růstu pro tento rok v porovnání s rekordním loňským růstem by se mírně rozptýlily,“ uvedl analytik SP ČR Václav Franče. Svaz pro tento rok nadále očekává růst ekonomiky ČR o 2,5 procenta.

Naplňuje se očekávaný růst investic a zahraničního obchodu. Potvrzuje to i průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), podle něhož firmy chtějí nadále investovat. „Investiční aktivita by podle naší predikce měla dále růst. Firmy ovšem navazují na silnější základnu podpořenou strukturálními fondy a efekt meziročních nárůstů obnovy fixního kapitálu je také o něco menší. Stále však mluvíme o kladných hodnotách,“ uvedl analytik SP ČR Václav Franče.

Newsletter