Švédsko a Ekvádor se dohodly na vyslechnutí Juliana Assange

Švédsko a Ekvádor po šestiměsíčním jednání uzavřely dohodu, která umožní vyslechnout zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Australan se již přes tři roky skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně kvůli švédskému zatykači a obavám, že by pak mohl být ze Švédska vydán do USA. Informoval o tom server BBC.

„Tato dohoda posílí bilaterální vztahy a umožní, například, právní pomoc v trestních záležitostech, jako je případ pana Assange,“ uvedlo v prohlášení ekvádorské ministerstvo zahraničí. Švédsko-ekvádorské ujednání, podepsané v Quitu, vstoupí v platnost během několika dní, až si strany vymění příslušné dokumenty. Assange pak bude moci být vyslechnut na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Na velvyslanectví Ekvádoru se Assange uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu tato jihoamerická země udělila politický azyl. Švédsko ho viní ze znásilnění. Případy dalších jeho sexuálních deliktů z roku 2010 už švédská prokuratura v létě kvůli promlčení odložila. Čtyřiaačtyřicetiletý Assange všechna obvinění odmítá.

Newsletter