Švédsko nepovolilo Assangeovi zúčastnit se pohřbu přítele

Švédská prokuratura dnes oznámila, že odmítla dočasně pozastavit příkaz k vzetí do vazby a evropský zatykač na zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, aby mu tak bylo umožněno opustit ekvádorskou ambasádu v Londýně a zúčastnit se pohřbu přítele. Podle agentury AFP to prokurátor v prohlášení zdůvodnil tvrzením, že švédské právo nezakotvuje žádnou možnost udělit takovou výjimku.

Jak uvedl server WikiLeaks, chtěl se Assange v pondělí v Londýně zúčastnit pohřbu amerického novináře Gavina MacFadyena, kterého označuje za svého „blízkého přítele a mentora“.

Assange v prohlášení na WikiLeaks uvedl, že mu zamítnutí jeho žádostí švédským činitelem „zlomilo srdce“. Zdůrazňuje v této souvislosti, že navrhl, že se na pohřeb vydá s policejní eskortou a okamžitě po smutečním obřadu se vrátí na ambasádu.

Dodal, že pověřil své advokáty, aby se proti verdiktu švédské prokuratury odvolali.

Čtyřiačtyřicetiletý Assange je ve Švédsku stíhaný kvůli podezření ze znásilnění, což odmítá. V pozadí je podle něj ve skutečnosti snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajné vládní dokumenty přes WikiLeaks zveřejnil.

Zakladatel WikiLeaks žije od roku 2012 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, protože se bojí, že ho Británie v případě zadržení vydá do Švédska a to pak do USA.

Newsletter