Švédsko překvapivě poslalo sazby hlouběji do záporu a rozšířilo QE

Švédská centrální banka Riksbank dnes překvapivě snížila svou hlavní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové rekordní minimum -0,35 procenta a rozšířila svůj program nákupu dluhopisů. Banka v prohlášení svůj krok zdůvodnila posledním vývojem v Řecku, který výrazně zvýšil nejistotu.

Nepředvídatelnost vývoje v zahraničí se zvýšila a je obtížné zhodnotit důsledky situace v Řecku, uvedla banka ve svém prohlášení. Švédská koruna také opět posílila a je blízko úrovně, která naposledy Riksbank přinutila snížit úroky. To by mohlo způsobit návrat poklesu spotřebitelských cen.

Banka rovněž rozšířila svůj program nákup dluhopisů na 45 miliard švédských korun (131,4 miliardy Kč) z dosavadních 30 miliard SEK.

Většina analytiků dotazovaných agenturou Reuters očekávala, že Riksbank nechá svou mimořádně uvolněnou měnovou politiku beze změny, protože poslední údaje naznačují, že se jí podařilo odvrátit hrozbu deflace.

Švédsko na rozdíl od řady jiných evropských zemí vykazuje solidní hospodářský růst. Inflace však stále zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem centrální banky a země bojuje s hrozbou deflace. Dluh domácností patří k nejvyšším v regionu.

Inflace v květnu činila 0,1 procenta a spotřebitelské ceny vykázaly již třetí měsíc za sebou meziroční růst. Švédská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí o 2,5 procenta.

Newsletter