Švédský parlament odmítl zákon o kvótách žen ve správních radách

Švédská vláda neuspěla v parlamentu s předběžným návrhem zákona, který by stanovil kvótu čtyřicetiprocentní účasti žen ve správních radách státních a kotovaných akciových společností. Návrh podle médií ztroskotal při dnešním projednávání v příslušném parlamentním výboru, podle něhož by rovnoprávnost neměla být vynucována.

Záměr stanovit takovouto kvótu oznámil kabinet sociálnědemokratického premiéra Stefana Löfvena v září. Návrh dnes ale narazil na odpor středopravé a pravicové opozice a dostatečnou podporu neměl ani v řadách levice.

„Současný poměr mužů a žen ve správních radách společností není uspokojivý. Nicméně výbor je názoru, že rovnoprávnějšího zastoupení by mělo být dosaženo jinými prostředky než právním donucováním,“ zdůvodnil negativní postoj výbor ve zprávě shrnující debatu.

Ministr průmyslu Mikael Damberg, který chtěl kompletní návrh parlamentu předložit v únoru, vyjádřil podle listu Svenska Dagbladet nad tímto vývojem politování. Dnešní odmítnutí parlamentním výborem totiž pro nový zákon prakticky znamená červenou.

„Rovnoprávnost žen a mužů ve správních radách postupuje velmi pomalu, ale po tomto oznámení vláda s návrhem zákona nebude pokračovat, protože pro něj v parlamentu nejsou příznivé podmínky,“ prohlásil Damberg.

Navrhovaný právní předpis předpokládal, že správní rady stanovených společností budou do roku 2019 tvořit minimálně ze 40 procent ženy. V případě nesplnění této kvóty by společnostem hrozily pokuty v rozmezí od 250.000 do pěti milionů švédských korun (710.000 až více než 14 milionů českých korun) v závislosti na velikosti společnosti a míře nesplnění stanoveného limitu.

Podle médií by se toto opatření mělo týkat 280 kotovaných společností a 50 státních podniků.

Newsletter