Švédští vyšetřovatelé v Londýně vyslýchají Assange

Švédští vyšetřovatelé dnes na ekvádorské ambasádě v Londýně kvůli obvinění ze znásilnění vyslýchají zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Ten jakékoli nařčení odmítá s tím, že je to jen zástěrka, aby mohl být vylákán do Švédska a následně vydán Spojeným státům. Assange se na ekvádorské velvyslanectví uchýlil před čtyřmi lety z obav, že by ho Británie mohla na základě švédské žádosti zadržet a předat Stockholmu.

Na ambasádě je přítomna švédská šéfprokurátorka Ingrid Isgrenová a podle portálu The Local také jistý představitel švédské policie. Prostředníkem při výslechu je ekvádorský prokurátor, uvedla agentura Reuters. Přepis rozhovoru vypracuje Ekvádor, který ho následně předá švédským úřadům. Švédsko také žádá Assange o dobrovolné poskytnutí vzorku DNA.

Komplikovaný postup kritizoval Assangeův švédský právník Per Samuelsson. „Doufáme, že výslech bude té nejvyšší možné kvality a že Assange bude moci podat vysvětlení, které přiměje prokuraturu uzavřít případ. Pokud bude kvalita bídná, budeme žádat nový výslech,“ řekl Samuelsson.

Assange je ve Švédsku stíhaný kvůli podezření ze znásilnění, kterého se podle obžaloby dopustil v roce 2010. Australan obvinění odmítá a tvrdí, že je účelové. V pozadí je podle něj ve skutečnosti snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci server WikiLeaks zveřejnil.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006. V roce 2010 zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku i Afghánistánu. Dosud server zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie. Letos v říjnu pak portál odhalil soukromé e-maily vedoucích činitelů Demokratické strany USA. Ukradená pošta mimo jiné obsahovala části staršího projevu neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové k bankéřům, v němž se postavila za finančníky z Wall Street.

Newsletter