Americké reálné sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy klesají. Dolar v návaznosti na to obrací proti euru do ztráty nad 1,1610 EURUSD. Měny regiony americké dění nezatěžuje. Zlotý a koruny posiluje, přičemž domácí měna se posunula pod 25,70 za euro.

Svět zažil nejteplejší březen v měřené historii

Průměrné světové teploty byly v březnu vůbec nejvyšší, jaké registrovali meteorologové ve třetím měsíci roku od začátku měření v roce 1880.

Uvádí to dnešní zpráva americého Národního úřadu pro ovzduší a oceány (NOAA), podle níž jde již o jedenáctý měsíc v řadě, kdy byl překonán globální teplotní rekord. Období od ledna do března bylo zároveň vůbec nejteplejším prvním čtvrtletím roku.

Průměrná teplota na Zemi dosáhla v březnu 12,7 stupně Celsia, což je o 0,32 stupně více, než bylo naměřeno v dosud nejteplejším loňském březnu. Průměrné březnové teploty za celé 20. století tato hodnota překonává o 1,22 stupně.

Celé první čtvrtletí pak bylo o 1,15 stupně teplejší, než byl průměr za první tři měsíce roku pro 20. století.

Vliv rostoucích teplot se podle NOAA projevil také na slábnutí ledové masy v Arktidě. Úřad s odkazem na satelitní snímky uvedl, že svého letošního maxima dosáhla arktická ledová plocha 24. března, kdy čítala 14,5 milionu kilometrů čtverečních. To je o téměř 13.000 čtverečních kilometrů méně než loni v březnu.

Newsletter