Světová banka zvýšila odhad cen ropy na letošní rok

Světová banka (SB) zvýšila odhad cen ropy pro letošní rok na 43 dolarů za barel, zatímco dosud čekala průměrnou cenu 41 dolarů. Banka dnes uvedla, že tím reaguje na výpadky v dodávkách suroviny a na silnou poptávku po surovině ve druhém čtvrtletí. Od dubna do června se ceny zvýšily o 37 procent.

Za růstem cen ve druhém čtvrtletí jsou hlavně výpadky v těžbě způsobené lesními požáry v Kanadě a sabotážemi ropné infrastruktury v Nigérii.

„Ve druhé polovině roku 2016 očekáváme míně vyšší ceny ropy. Příliš vysoká nabídka na trhu se totiž zmenšuje,“ poznamenal k výhledu ekonom SB John Baffes. „Zásoby ale zůstávají vysoké, jejich pokles bude určitou dobu trvat,“ dodal.

Světová banka dnes rovněž předpověděla, že ceny mnoha komodit v letošním roce klesnou, a to kvůli trvale zvýšené nabídce. V případě průmyslových komodit, které zahrnují energii, kovy a zemědělské suroviny, tlačí ceny dolů rovněž slabé vyhlídky růstu na rozvíjejících se trzích a ve vyspělých ekonomikách.

Ceny energií, které zahrnují ropu, zemní plyn a uhlí, by se letos měly podle SB v průměru snížit o 16,4 procenta. Jejich pokles by však měl být mírnější než propad o více než 19 procent, který Světová banka předpovídala v dubnu.

U cen kovů banka očekává pokles o 11 procent, což by byl prudší pokles než 8,2 procenta, který banka předpovídala v dubnu. Za zhoršením výhledu je slabší poptávka a naopak zprovoznění nových kapacit. Ceny zemědělských komodit se naopak sníží méně, než banka čekala. Příčinou je nižší úroda v Jižní Americe a stabilnější poptávka po biopalivech.

Newsletter