Švýcaři nejspíš v referendu odmítli tvrdší pravidla vyhošťování

Švýcaři podle prvních odhadů v referendu odmítli zpřísnění pravidel pro vyhošťování cizinců, kteří spáchali trestný čin. Vyplývá to z výsledku průzkumů, který zveřejnila televizní stanice SRF. Rozšíření silničního Gotthardského tunelu pod Alpami naopak voliči nejspíš schválili.

Cílem iniciativy vládní Švýcarské lidové strany (SVP) nazvané Za efektivní vyhošťování zahraničních zločinců je zpřísnit platná pravidla o vyhošťování cizinců, kteří se dopustili závažných trestných činů. Podle dat z průzkumu a z prvních částečných výsledků, o nichž píše například deník Tages Anzeiger, vyplývá, že voliči tento záměr nepodpořili. Pro se jich vyslovilo méně než 45 procent.

Zákon o vyhošťování odsouzených cizinců Švýcaři v referendu schválili již v roce 2010. Podle kritiků by se ale přijetím této nové iniciativy obešli soudci, kteří by už nerozhodovali o každém případu individuálně. Návrh předpokládá automatické deportace cizinců odsouzených za násilné trestné činy ihned poté, co si trest odpykají. Druhou skupinou jsou méně závažné činy, pokud se jich cizinci dopustí podruhé během deseti let. Podle ministra zahraničí Didiera Burkhaltera ale může opatření postihnout například i hospodyni žijící v zemi 30 let, když nepošle včas daňové přiznání.

Švýcarští voliči dnes v referendu hlasují hned o čtyřech návrzích. Zatímco rozšíření Gotthardského tunelu jejich souhlas nejspíš získá, tak návrh zakázat čistě finančním investorům přístup na potravinové burzy pravděpodobně neprojde. Ohledně iniciativy navrhující důchodově zvýhodnit manželské páry a ustanovit definici manželství coby svazku mezi mužem a ženou jsou podle odhadů voliči rozdělení a výsledek zatím podle médií nelze předpovědět.

Newsletter