Švýcarsko: Ekonomika loni kvůli růstu franku zpomalila na 0,8 %

Švýcarská ekonomika v loňském roce zpomalila růst na 0,8 procenta z dvouprocentního tempa v roce 2014. Uvedl to dnes švýcarský statistický úřad. Ekonomiku orientovanou na vývoz oslabil prudký vzestup švýcarského franku, který podkopal švýcarský export.

Švýcarské ekonomice v první polovině minulého roku hrozila poprvé od roku 2009 recese, protože v prvním čtvrtletí HDP klesl, poté se ale růst obnovil. Švýcarská centrální banka v lednu 2015 překvapivě zrušila politiku udržování kurzu eura vůči franku nad 1,20 CHF, kterou zavedla v září 2011, aby ochránila ekonomiku před negativními dopady silné domácí měny na vývoz, který je tradičně hlavním motorem ekonomického růstu země. Po lednovém kroku frank nárazově zpevnil o zhruba 13 procent a od té doby se stabilizoval mírně pod 1,10 CHF.

Švýcarská vláda kvůli negativnímu dopadu silné domácí měny na ekonomiku zhoršila v polovině loňského roku odhad hospodářského růstu na rok 2015 na 0,8 procenta z původních 0,9 procenta. Pro letošní rok předpověděla zrychlení růstu na 1,6 procenta.

Podle poslední předpovědi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měla švýcarská ekonomika díky stabilizaci měny postupně sílit a podpořit by ji měly záporné úrokové sazby a zrychlený růst reálných mezd. OECD v letošním roce předpovídá zemi růst o 1,2 procenta a příští rok další zrychlení na 1,7 procenta.

Newsletter