SWC: Regionální kolo vyhrál slovenský projekt bojující s rakovinou, Češi dostali divokou kartu

Už dnes se v rámci Startup World Cup & Summitu budou v Praze vybírat ty nejlepší startupy Evropy. Jednu z největších startupových akcí včera večer zahájilo regionální kolo pro oblast Visegrádské čtyřky. Vyhrál slovenský startup Glycanostics rozvíjející průlomovou metodu diagnostiky rakoviny. Divokou kartu porota udělila českému startupu 24 Vision Systems, který umělou inteligencí kontroluje kvalitu na výrobních linkách. Oba startupy dnes od 14.40 hodin v živém přenosu na www.swcsummit.com zabojují o titul mistra Evropy a investici ve výši 0,5 milionu dolarů.

„Letošní ročník je rekordní. Jen za oblast V4 – tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko – se přihlásilo přes 450 startupů. Včera jsme hodnotili nejlepších 17, které se prostřednictvím online prezentace představily před porotou,“ přibližuje Martin Vápeník, jeden z porotců a současně CEO spolupořadatelské společnosti UP21.

Ohledně vítěze mezi porotci panovala okamžitá shoda. „Potenciál startupu Glycanostics je ohromný. Projekt se soustředí na diagnostiku rakoviny v raném stádiu a jeho metoda je spolehlivější a současně mnohem méně invazivní než tradiční biopsie,“ upřesňuje Martin Vápeník. O druhém postupujícím se naopak porotci radili dlouhé minuty.

Vyřazovací metoda podle Karla Janečka

Soutěžící měli na představení svých projektů vždy tři minuty, po nich následovaly ještě dvě minuty otázek a odpovědí. Každé vystoupení porota bodově ohodnotila. Mezi nejlepšími se posléze rozhodovala systémem Karla Janečka, tedy plusovými a mínusovými body. Porotci tak hlasovali jednak pro své favority, ale současně udělovali i vyřazovací body těm startupům, jejichž vítězství si nepřáli.

Touto metodou nakonec došli ke shodě a přidělili divokou kartu českému startupu 24 Vision Systems zaměřenému na kontrolu kvality. Je určen nejen výrobním společnostem se sériovou produkcí, ale i podnikům s výrobními linkami, kde má téměř každý produkt jiné vlastnosti. Systém využívá umělou inteligenci k pochopení toho, co má kontrolovat, a jeho úspěšnost je 99,9 %.

Dnešní finále zpestří Tosca Musk

O celoevropském vítězi se bude rozhodovat už dnes odpoledne. O titul „startupového mistra Evropy“ a potenciální investici ve výši 0,5 milionu dolarů se utká celkem 12 finalistů z předchozích regionálních kol – včetně zmíněných dvou česko-slovenských zástupců. Soutěž začne ve 14.40 hodin a na webu www.swcsummit.com ji bude možné sledovat živě.

„Celý program bude zahrnovat přes sedm hodin živého vysílání. V průběhu celého dne vystoupí několik desítek inspirujících osobností startupového světa, včetně Toscy Musk – sestry Elona Muska. Ta přednese svou řeč těsně před vyhlášením kontinentálního vítěze,“ shrnuje Václav Pavlečka, předseda finálové poroty a CEO spolupořadatelské společnosti Air Ventures.

Startupové know-how přímo od zkušených mentorů

Vedle veřejně streamovaných vystoupení takových osobností, jako jsou Marvin Liao (500 Startups), Tom Cwik (NASA), Irina Nicoleta Scarlat (Revolut) nebo Martin Tolar (Alzehon), budou na programu mezi 11. a 13. hodinou také dvě desítky uzavřených mentorských stolů. Pod vedením zkušených investorů a zástupců korporací se tam budou řešit nejrůznější témata, která jsou pro úspěch startupů klíčová – jak zvládnout management všech oblastí, jak si poradit se škálováním, případně jak se vyvarovat typických chyb.

„Jedním z hlavních benefitů SWCSummitu bývá networking a možnost inspirovat se od zkušenějších. Letos jsme celý koncept museli přizpůsobit ochraně zdraví, proto je vše online. Ani tak jsme ale tuto programovou část nijak neošidili. Startupům budou k dispozici dvě desítky mentorů, k nimž je za normálních podmínek téměř nemožné se dostat. Tady budou k dispozici zdarma a vzhledem k malým skupinkám budou mít účastníci jistotu, že se na ně opravdu dostane,“ přibližuje Václav Pavlečka.

Jan Krahulík z GroupPort se například podělí o tipy, jak mají early stage startupy uspět u investorů. Early stage fázi se bude věnovat i startupový konzultant Pavel Bartoš. Zástupce J&T Ventures pak poradí, jak se nezbláznit z finančního managementu a vyjednat si u investorů podmínky výhodné pro obě strany. Tomáš Hülle se bude zabývat budováním networkingu a důvěryhodnosti.

Ze zahraničních mentorů se představí například Matthew Price z Oracle, investor Douglas Wong – bývalý finanční ředitel Apple CEE a zakladatel společnosti Blackfire, nebo James Heller ze společnosti Wood & Lee.

Chytrá aplikace zajistí rezervaci a pošle upomínku

Jak si zajistit místo u vybraného stolu a funkční networking? K rezervaci poslouží bezplatná aplikace Eventee, kterou lze stáhnout v Google Play nebo App Store. To je první krok. Pak je ještě potřeba na webu www.swcsummit.com kliknout na tlačítko Visit for free. Návštěvníka to přesměruje na událost v GoOut, kde si pořídí vstupenku – ta je také zdarma.

Všem takto registrovaným vzápětí přijdou mailem instrukce, jak propojit aplikaci s lístkem. Hned poté už si můžou vytvářet rezervace na části programu, které je zajímají nejvíc. Aplikace jim včas pošle upomínku a umožní i další networking.

Více o Startup World Cup & Summit

Startup World Cup & Summit (SWCSummit) je unikátním spojením dvou nejvýznamnějších startupových konferencí posledních let. Startup World Cup je celosvětová startupová konference a soutěž organizovaná venture kapitálovým fondem Fenox. Vznikla přímo v Silicon Valley s cílem podpořit celosvětové inovace, propojit startupový ekosystém, otevřít dveře talentovaným podnikatelům a identifikovat 20 nejlepších startupových projektů na světě. Vítězové regionálních kol se utkají ve velkém finále přímo v Silicon Valley, ve kterém budou se svými projekty bojovat o investici ve výši 1 milionu dolarů a více. Startup Summit je pak tradiční konferencí se sedmiletou tradicí, kterou pořádá investiční fond Air Ventures. Historie konference sahá do roku 2012 a vystoupili na ní spíkři z nejznámějších globálních korporací i startupů – od editorů TechCrunche přes šéfy Startupbootcampu, investory ze Silicon Valley, spíkry ze společností jako Tesla nebo SpaceX či Hyperloop Transport Technologies, až po zakladatele nadějných startupů jako Kiwi.com a korporátní kapitány, např. Andre Wehrnera ze Škoda Auto nebo Tomáše Budníka z O2. Více informací naleznete na www.swcsummit.com.

Více o Air Ventures

Air Ventures podporuje startupy v rozletu. Investuje do dynamických technologických firem především v regionu střední Evropy, přináší unikátní know-how v budování marketingových strategií a umožňuje startupům efektivněji oslovovat a získávat zákazníky. Více na www.airvcs.com.

Více o UP21

UP21 je startupový seed fond, který startupům dodává čtyři klíčové věci pro to, aby mohly vzlétnout: finanční investici, specializovaný mentoring a také důležité základní dovednosti. UP21 sestavuje pro každý startup vlastní navigační plán, a tak naviguje inovátory na jejich cestě k úspěchu v duchu svého motta „Investice nestačí. Chtějte svého kopilota“. Více na www.UP21.com.

Newsletter