SYRIZA před volbami rozhání obavy ze zdanění bankovních vkladů

Šéf řecké opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras dnes slíbil, že v případě vítězství v předčasných parlamentních volbách jeho politická formace nepřikročí ke zdanění bankovních vkladů. SYRIZA je podle průzkumů favoritem voleb, které se v Řecku konají tuto neděli.     

Obavy ze zdanění vkladů jsou podle agentury Reuters jedním z důvodů, proč Řekové před volbami vybírají peníze z bankovních účtů. „Neuvažujeme o zdanění vkladů. Bankovní vklady jsou garantované,“ řekl Tsipras na dnešní tiskové konferenci. Dnešek je posledním dnem předvolební kampaně.  

ŘECKÁ KRIZE – sledujeme  

SYRIZA se staví proti úsporným opatřením vlády souvisejícím se záchrannými programy pro Řecko. Nynější program vyprší 28. února a někteří představitelé eurozóny naznačili, že Atény budou pravděpodobně nuceny požádat o jeho prodloužení, aby získaly zbývajících 1,8 miliardy eur (50 miliard Kč).    

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur (6,7 bilionu Kč).     

Výměnou za úvěrovou pomoc musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatelstva. 

Newsletter