Syrská vláda odmítla, že by stála za chemickými útoky

Syrská vláda dnes znovu popřela, že by její jednotky používaly při bojích v zemi chemické zbraně. Mezinárodní vyšetřovatelé přitom před pár dny Damašek označili za zodpovědný za již třetí chemický útok během téměř šest let trvajícího konfliktu, uvedla agentura Reuters.

Ministerstvo zahraničí „popírá…obvinění, které koluje v některých západních kruzích a v jejich institucích ohledně použití chemických látek…během vojenských operací,“ uvedla syrská státní agentura SANA. Dodala, že výsledky mezinárodního vyšetřování nejsou založeny na žádných „konkrétních důkazech“.

Již čtvrtá zpráva OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) viní syrské vládní jednotky z chemického útoku ve vesnici Kumínás v provincii Idlib, ke kterému údajně došlo 16. března 2015.

Washington, Paříž a Londýn již v minulosti vyzývaly k sankcím proti pachatelům útoků chemickými zbraněmi v Sýrii, zejména proti příslušníkům režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Syrská vláda, která je chráněna ruským spojencem s právem veta v Radě bezpečnosti OSN, vždy veškerá obvinění popírala.

Newsletter