Poslední dny se nesly ve znamení tlaků na slabší dolar. Střední konec US výnosové křivky dále neroste, naopak pozorujeme propad delších reálných sazeb, např. 10Y TIPS odevzdal 10 bb. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,1900 EURUSD, koruna po včerejší ČNB zpevnila pod 25,40 za euro.

Syrská vláda uzavřela po bojích s Kurdy příměří

Syrská vláda dnes uzavřela po několika dnech bojů s Kurdy na severovýchodě země příměří. Upevnit klid zbraní má i výměna zajatců mezi oběma stranami, uvedla agentura AFP.

Boje, které si vyžádaly desítky mrtvých, se vedly zejména o město Kámišlí v provincii Hasaká, které má 220.000 obyvatel převážně kurdského původu.

V zemi panuje neklid navzdory širšímu příměří mezi režimem syrského prezidenta Bašára Asada a většinou povstaleckých skupin. Na lokální úrovni se ale tu a tam boje občas rozhořívají. Příměří pomohlo ke zlepšení dodávek humanitární pomoci do některých oblastí Sýrie, ale podle OSN syrská vláda nepostupuje s pomocí dost rychle.

Občanská válka v Sýrii si za pět let vyžádala přes čtvrt milionu obětí a způsobila masovou vlnu uprchlíků do Libanonu, Turecka a Evropské unie. Podle únorové statistiky OSN vyhnala válka z domovů přes 13 milionů Syřanů, z toho 4,8 milionu jich

Newsletter