SŽDC vysoutěžila dodávku trakční elektřiny na PXE

Správa železničních a dopravních cest (SŽDC) úspěšně nakoupila trakční elektřinu pro rok 2019 prostřednictvím burzovního shromáždění na Power Exchange Central Europe (PXE). Po devíti letech přebírá SŽDC od Českých drah správu (zajištění) dodávky trakční elektřiny pro dopravce.  Poptávaný objem 1 310 128 MWh je doposud největším v historii fungování  platformy PXE pro koncové zákazníky.

Správa železničních a dopravních cest (SŽDC) se rozhodla pro nákup elektřiny na rok 2019 využít platformu PXE. Poptávaným objemem bylo celkem 1 310 128 MWh. Do burzovního shromáždění se přihlásilo celkem 7 subjektů – účastníků obchodování na PXE, kteří o dodávku  soutěžili. Zadavatel, SŽDC, nastavil maximální cenu na 130 Kč/MWh. Výsledná cena 100,9 Kč/MWh, která byla dosažena, je tak o více než 22 % nižší.

„Jedná se o obchodní index dodavatele, který je pro nás i dopravce příznivý. V dalším kroku bude záležet na výsledku vlastního nákupu (fixaci ceny) elektřiny až do poptávaného množství na trhu s elektřinou. Obojí potom určí konečnou cenu komodity pro dopravce v elektrické trakci pro rok 2019,“ upřesnil  generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Vítězným dodavatelem se stala společnost Amper Market, která bude pro SŽDC v příštím roce elektřinu za daných podmínek zajišťovat.

„Ačkoliv zadavatel nastavil maximální cenu poměrně ambiciózně s ohledem na stávající tržní podmínky, byl o aukci mezi dodavateli velký zájem. I díky tomu se podařilo vysoutěžit pro zadavatele velmi atraktivní cenu“, říká David Kučera, generální sekretář Power Exchange Central Europe.

POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE) byla založena v červenci 2007 a umožňuje obchodování s elektrickou energií s místem dodání v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Ve spolupráci se společností Austrian Central European Gas Hub AG (CEGH) provozuje burzovní trh se zemním plynem CEGH Czech Gas Futures Market. PXE rovněž nabízí koncovým spotřebitelům možnost nalezení nejvhodnějšího dodavatele elektrické energie prostřednictvím elektronických aukcí.

Newsletter