Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Tabákový průmysl uspěl: Jsme návykoví, ale nelžeme

Největší tabákové společnosti ve Spojených státech musí informovat spotřebitele, že cigarety byly vymyšleny tak, aby zvyšovaly návykovost, ale nikoli o tom, že firmy lhaly o rizicích spojených s kouřením. Dnešní verdikt odvolacího soudu představuje dílčí vítězství pro tabákové firmy ve vleklé právní bitvě, která se táhne zhruba 16 let, napsala agentura AP. Tabákové koncerny se v ní nejnověji postavily proti nařízení zahájit mediální kampaň, ve které by byly za lháře.

V roce 1999, kdy byl americkým prezidentem Bill Clinton, podalo ministerstvo spravedlnosti USA žalobu, podle které se tabákové společnosti spojily za účelem klamat veřejnost o zdravotních důsledcích a návykovosti, které představuje kouření cigaret. O sedm let později soudkyně obvodního soudu dospěla k závěru, že firmy se angažovaly v rozsáhlé podvodné kampani, a nařídila jim zveřejnit text, který by se týkal škodlivých účinků kouření na zdraví, pasivního kouření či manipulace s nikotinem. 

„Inzeráty“ by se měly objevit v televizi, na internetu či přímo v krabičkách cigaret. Začínat měly původně slovy, že společnosti „záměrně klamaly americkou veřejnost“. Tabákové firmy ale tvrdily, že toto vyjádření je nekonkrétní a zavádějící. 

Odvolací soud dnes spornou formulaci zrušil. Konstatoval přitom, že styl vyjádření se musí zaměřit na to, aby zamezil případnému zneužívání v budoucnosti, a nikoli aby se soustředil na pochybení v minulosti. 

Zbytek obsahu ale soud ponechal z velké části beze změn. Právně v pořádku je tak podle odvolacího soudu vyjádření, podle kterého tabákové společnosti záměrně navrhly cigarety s takovým množstvím nikotinu, aby „vytvořil a udržoval závislost“. Stejně tak je v pořádku další část textu, podle kterého společnosti „navrhly cigarety záměrně tak, aby byly návykovější“. 

Případ se nyní vrací k nižšímu soudu k dalšímu projednání.

Mluvčí tabákové skupiny Altria Group Brian May podle AP uvedl, že koncern zrušení úvodní preambule potěšilo. Altria je majitelem největší tabákové společnosti v USA, Philip Morris USA. Kromě ní se případ týká i druhého a třetího největší výrobce cigaret v USA, tedy společností Reynolds Tobacco Company a Lorillard. 

Newsletter