Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Tábory stoupenců levice a pravice jsou nyní zhruba vyrovnané

Téměř třetina českých občanů se zařazuje do levé části politického spektra, více než třetina se identifikuje s pravicí a asi čtvrtina se hlásí k politickému středu. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zbývající desetina respondentů zvolila odpověď „nevím“.

Celkově se za levicově orientované považuje 31,3 procenta Čechů. Z toho skoro 15 procent jsou vyhraněně levicoví a přes 16 procent se řadí k levému středu. Na pravici se zařadilo 34,7 procenta respondentů, z toho více než 14 procent se hlásí k vyhraněné pravici a přes 20 procent k pravému středu. Asi čtvrtina (24,4 procenta) lidí se řadí do středu politické škály a zbylých 9,6 procenta dotázaných se neumělo do pravolevé stupnice zařadit.

Podle analytiků CVVM s narůstajícím věkem roste podíl těch, kteří se identifikují s levicí. Lidé s vyšším stupněm dosaženého vzdělání zase více inklinují k pravici. Ti, co svou životní úroveň pokládají za dobrou, více tíhnou k pravici, naopak respondenti se špatnou životní úrovní se častěji zařazují do levé části spektra.

Vyhraněně levicoví jsou podle očekávání voliči KSČM, převážně do levé části spektra se řadí i stoupenci ČSSD. Naopak výrazně pravicově orientováni jsou příznivci ODS a TOP 09, v menší míře pravicová orientace převládá i u těch, kdo preferují ANO a KDU-ČSL.

Z dlouhodobého srovnání vyplývá, že zatímco mezi roky 2004 a 2007 a v menší míře opět v letech 2010 a 2011 se čeští občané spíše zařazovali na pravici než na levici, v letech 2012 a 2013 výrazně převážili stoupenci levice. Posléze se tábory obou stran k sobě přiblížily a aktuálně jsou zhruba vyrovnané, s minimální převahou ve prospěch pravice. Podobně byly víceméně vyrovnané v letech 2008 až 2009, konstatovali autoři průzkumu.

Newsletter