TASS publikoval interview s Mládkem; ministr formulace popřel

Česká republika je pro co nejrychlejší zrušení protiruských sankcí Evropské unie, které poškozují obě strany. Ruská agentura TASS napsala, že jí to dnes v exkluzivním interview sdělil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Česko je nicméně členem EU, a proto je povinno rozhodnutí o sankcích respektovat, dodal podle ruské agentury Mládek. Ministrův mluvčí ale takovou interpretaci výroků odmítl.

TASS v úvodu své zprávy doslova uvedl, že podle Mládka je „Česká republika pro co nejrychlejší zrušení protiruských sankcí EU. Způsobují vzájemné škody RF (Ruské federaci) i EU“. TASS v další části zprávy s odkazem na Mládka napsal, že „Česko je členem EU, a proto je povinno plnit rozhodnutí EU o sankcích“.

V písemných odpovědích Mládka na otázky TASS, které večer ČTK poskytl ministrův mluvčí Roman Prorok, tyto formulace nejsou. Podle mluvčího se ministr proti „hrubému posunu“ svých skutečných výroků na téma protiruských sankcí důrazně ohrazuje.

„Od samého počátku účinnosti sankcí neustále opakujeme, a to i premiér Bohuslav Sobotka, že sankce nepovažujeme za rozumné,“ citovala ruská agentura z Mládkových písemných odpovědí. „Věříme, že budou postupně zrušeny, protože působí problémy oběma stranám – Ruské federaci i EU.“

„Česká republika je členem Evropské unie. Od začátku platnosti evropských sankcí jsme, včetně premiéra Bohuslava Sobotky, hovořili opakovaně o tom, že sankce nepovažujeme za optimální a rozumné řešení. Věříme v jejich postupné rušení, protože přinášejí problémy oběma stranám,“ uvedl Mládek na dotaz týkající se ekonomických sankcí v písemné odpovědi pro TASS, kterou ČTK poskytl ministrův mluvčí.

„Nemyslíme si ale, že sankce jsou jedinou příčinou současného poklesu vzájemného obchodu. Přinesly sice dílčí problémy některým našim exportérům, především v oblasti zemědělských produktů a potravin, ale nikoliv problémy zásadní. Pokles vzájemného obchodu se týká nejen sankčních, ale prakticky všech položek. Máme proto skutečný zájem na zachování a rozšíření hospodářských vztahů, založených na dialogu, vzájemné důvěře a regionální spolupráci,“ sdělil rovněž ruské agentuře podle svého mluvčího český ministr.

Mládek, který ve středu odcestuje na krátkou návštěvu ruské Samarské oblasti, poukázal na pokles vzájemného obchodu, který se loni snížil o 40 procent a klesá i letos. „Je to důsledek sankcí a odvetných kroků, a také situace na světovém surovinovém trhu a snížení kurzu ruského rublu. I v podmínkách různých omezení máme zájem na zachování dobré hospodářské spolupráce českých podniků s jejich ruskými partnery,“ řekl.

Mládek podle ruské agentury ve středu zamíří do povolžského města Togliatti, kde chce podpořit českého výrobce zapalovacích svíček Brisk Tábor. Jeho nový závod má v Rusku vyrábět devět milionů svíček ročně, zejména pro automobilky AvtoVAZ a Renault.

Newsletter