Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Technologie, které budou formovat obchodní prostředí v roce 2019

V posledních letech se technologické prostředí výrazně mění. Běžní i profesionální uživatelé využívají výhod inovací v oblasti cloudových a síťových služeb, internetu, virtuální či rozšířené reality a dalších moderních trendů. Často diskutovaným tématem je pak postupně, nikoli skokově přicházející míra reálného užitku po jejich implementaci. Tento trend je zvláště patrný v podnikatelském prostředí, ve kterém svazují IT manažerům mnohdy ruce bariéry v podobě omezeného rozpočtu a stávajících systémů. V podnikání je digitální transformace často obtížná a zdlouhavá, ale díky rozšíření technologií, jako je cloud computing – které organizace v regionu EMEA přijímají až v 84 procentech, se tento trend postupně mění k lepšímu. Rok 2019 bude podle všeho obdobím významného a rychlého technologického nástupu, který bude formovat způsob práce i v dalších letech.

Konec čekání na 5G

Možná nejzajímavější ze zmíněných technologií je mobilní síť nové generace 5G, která je aktuálně díky mnoha testům v Evropě blízko reálnému komerčnímu využití. V současné době hraje klíčovou roli v podnikové mobilitě 4G. Příchod 5G pozvedne možnosti zaměstnanců pracujících mimo kancelář na novou úroveň. Díky vyšší rychlosti a především rostoucí kapacitě umožní 5G firmám a organizacím reálné nasazení IoT technologií. To bude podle společnosti Ericsson představovat do roku 2022 přibližně 18 miliard připojených IoT zařízení s tím, že 70 % z nich bude využívat celulární technologii.

Zabezpečení dat s využitím Edge Computing

Díky nástupu technologií IoT a 5G budou nacházet uplatnění nová řešení, jako je mobilní výpočetní technika na okraji sítě označovaná jako Edge Computing, která pomůže společnostem zefektivnit a zredukovat objemné datové toky a současně posílit bezpečnost přenášených informací při mobilním způsobu práce. Samotná bezpečnost dat zůstává pro organizace mimořádně důležitým tématem, což potvrzuje fakt, že 62 % evropských pracovníků s rozhodovací pravomocí v oblasti IT ji uvedlo jako klíčovou investiční prioritu pro příštích dvanáct měsíců. Ve věku bezprecedentního nárůstu kybernetické kriminality a narůstajícího počtu vzdáleně připojených zařízení je optimalizace řízení mobilní IT infrastruktury pochopitelnou výzvou. To podtrhuje i zpráva SonicWall, která zaznamenala 275procentní nárůst kybernetických – bezpečnostních hrozeb a 229procentní nárůst útoků prostřednictvím ransomware. Podle zprávy Cyber Threat Report nabízí útočníkům nové cíle právě IoT zařízení.

Mobilní řešení Edge Computing nejen posiluje zabezpečení, ale pomáhá také vytvářet efektivnější a produktivnější mobilní prostředí tím, že zpracovává a vyhodnocuje informace hned na místě jejich získání (na okraji sítě) a snižuje tak množství dat posílaných k výpočtům do podnikových systémů a cloudových služeb. Tato řešení vytvářejí proto vstupní bránu k masivnímu využití IoT zařízení v podnikovém prostředí. To vše podtrhuje ideální časové sladění nástupu zmíněných technologií. Již rok 2018 znamenal příchod nových IoT zařízení určených pro využití v podnikové infrastruktuře. Jako příklad lze uvést inteligentní brýle společnosti Toshiba. Kombinace 5G, IoT a Edge Computing nepochybně výrazně posune tento trend kupředu a povede již v příštím roce k uplatnění a rozšíření v celé řadě odvětví, od vývoje, přes výrobu až po veřejné služby či zdravotní péči.

V čele průmysl 4.0

Prvním odvětvím, které by mohlo spatřit výhody těchto nově příchozích technologií, je průmysl 4.0. Je to dáno především tím, že do značné míry sází na práci v terénu. Právě zaměstnanci pracující mimo kancelář mohou z uvedených řešení těžit nejvíce. Jako příklad uveďme oblast skladování a logistiky. Chytré brýle umožňují ve skladu hands-free skenování čárových kódů, takže zaměstnanci mohou „vybírat položky pouhým pohledem“ a současně se do jejich zorného pole mohou promítat vizuální pokyny pro dokončení objednávky. To přináší řadu výhod, které urychlují a usnadňují celou řadu procesů, jako jsou optimalizace a urychlení přípravy objednávek, dynamické vyhledávání alternativních položek v případě, kdy, zboží není skladem nebo automatické skenování čárových kódů položek či zásilek pro lepší správu zásob. Současně mohou být tato průmyslová odvětví prvními, které zahájí transformaci  prostřednictvím blockchain automatizace, a uvolní kapacity zaměstnanců, kteří by jinak zastávali manuální práce, pro jiné – sofistikovanější – procesy či pozice. Společnost Gartner předpovídá, že do roku 2030 vytvoří technologie blockchain obchodní hodnotu ve výši 3,1 bilionu dolarů. Firmy tak musí začít uvažovat o tom, jak maximalizovat využití těchto technologií co nejdříve.

Rok 2019 bude v oblasti příchodu a využití nových IT technologií rozhodně zajímavým obdobím, které může změnit způsob, jakým pracujeme. Klíčovým faktorem zůstane zabezpečení, ale při jeho správném uchopení umožní příchod 5G zvýšit efektivitu stávajících řešení a také využít nové technologie související s IoT a počítačovými systémy. Podle společnosti Toshiba podporuje 43 % IT pracovníků s rozhodovacími pravomocemi v cestě za zvýšením produktivity pracovní síly inovativnější využívání digitálních nástrojů. Současně nebyly nikdy pro reálné přijetí nových řešení příznivější podmínky, jaké slibuje nadcházející rok.

Autorem textu je Nick Offin, vedoucí prodeje, marketingu a provozu Toshiba Northern Europe

Newsletter