Temelín vyrobil 10 miliónů MWh elektřiny

Elektřinu, která by českým domácnostem vystačila na 8 měsíců, vyrobila Jaderná elektrárna Temelín od začátku roku. Na 10 miliónů MWh elektřiny potřebovala 7 měsíců a 17 dní. Dosud nejrychleji 10 miliónů MWh vyrobily oba temelínské bloky vloni, konkrétně za 7 měsíců a 25 dní. Dlouhodobě Temelín svou výrobou kryje pětinu české spotřeby.

Zvládnutí plánované odstávky se skoro dvoutýdenním předstihem bylo jedním z důvodů, že Temelín 10 miliónů MWh elektřiny vyrobil o týden rychleji než loni. Navíc šlo o jedinou letošní odstávku pro výměnu paliva. Druhá začne až v samotném závěru roku a je plánována na necelé tři měsíce. Pozitivně se projevily i modernizace v jaderné a nejaderné části, které ČEZ v Temelíně realizoval v uplynulých letech. Tyto úpravy přinesly navýšení původního projektového výkonu o 200 MWe, což odpovídá výkonu velkého uhelného bloku. V případě obou českých jaderných elektráren může být zvýšení výkonu vlivem modernizací srovnáno dokonce s blokem jaderným.

Přestože nejnáročnější odstávkové období mají technici v Temelíně už za sebou, na jakékoli odhady jsou velmi opatrní. „Nejde o žádný rekord nebo mimořádný výsledek. Průběh roku nám zatím potvrzuje efekt správně naplánovaných změn i dotažených modernizací. Pro konečný výrobní výsledek bude důležitý hladký provoz i po zbývající čtyři měsíce,“ poznamenal Bohdan Zronek, ředitel divize Jaderná energetika ČEZ.

Newsletter