Revize HDP ČR za 4Q 2020 ukázala mezikvartální i meziroční zlepšení. Koruna díky nad očekávání lepším číslům posílila pod 26,20 za euro. Dolar umazává část zisků v dolarovém indexu i proti euru. Polský zlotý a maďarský forint smazávají předchozí ztráty.

Tempo deflace na Slovensku se v listopadu zmírnilo na 0,4 pct

Tempo deflace na Slovensku se v listopadu zmírnilo. Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání snížily o 0,4 procenta po rekordním poklesu o 0,6 procenta v říjnu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil slovenský statistický úřad.

Ceny zboží a služeb na Slovensku v listopadu klesly výrazněji, než očekávali analytici. Ekonomové v průměru odhadovali, že deflace dosáhne 0,3 procenta.

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v listopadu nezměnily, v říjnu se zvýšily o 0,1 procenta.

Spotřebitelské ceny na Slovensku nepřetržitě klesají od konce loňského roku, země ale byla v deflaci už i větší část minulého roku. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a firmy k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost.

Slovenská centrální banka (NBS) v poslední prognóze minulý týden prohloubila výhled deflace na tento rok. K inflaci se země podle NBS vrátí v příštím roce, tempo růstu spotřebitelských cen by ale mělo být pomalejší, než centrální banka původně čekala.

Newsletter