Euro obrací proti dolaru do zisku nad hranici 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

Tempo deflace na Slovensku se v listopadu zmírnilo na 0,4 pct

Tempo deflace na Slovensku se v listopadu zmírnilo. Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání snížily o 0,4 procenta po rekordním poklesu o 0,6 procenta v říjnu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil slovenský statistický úřad.

Ceny zboží a služeb na Slovensku v listopadu klesly výrazněji, než očekávali analytici. Ekonomové v průměru odhadovali, že deflace dosáhne 0,3 procenta.

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v listopadu nezměnily, v říjnu se zvýšily o 0,1 procenta.

Spotřebitelské ceny na Slovensku nepřetržitě klesají od konce loňského roku, země ale byla v deflaci už i větší část minulého roku. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a firmy k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost.

Slovenská centrální banka (NBS) v poslední prognóze minulý týden prohloubila výhled deflace na tento rok. K inflaci se země podle NBS vrátí v příštím roce, tempo růstu spotřebitelských cen by ale mělo být pomalejší, než centrální banka původně čekala.

Newsletter