Tempo objevování nové ropy loni kleslo na minimum od roku 1952

Tempo objevování nových ložisek ropy loni kleslo na nejnižší úroveň od roku 1952. Je to důsledek dvouletého propadu cen ropy na světových trzích a omezování investic do průzkumu a otevírání nových zdrojů. V dnešní zprávě to uvedli analytici americké banky Morgan Stanley.

Mimo Spojené státy se loni objevilo 2,8 miliardy barelů nových zdrojů suroviny, což odpovídá zhruba jednomu měsíci celosvětové spotřeby. Se zahrnutím USA, kde i přes pokles cen pokračovalo rychlé otevírání zdrojů břidlicové ropy, se objevilo 12,1 miliardy barelů. I to bylo stále nejméně od začátku 50. let, kdy však byla velikost ropného sektoru proti dnešku sedmkrát menší, uvedli analytici banky.

Prudký pokles cen ropy od poloviny roku 2014, jímž trh reagoval na rostoucí přebytky suroviny nad poptávkou, přiměl ropné společnosti k výrazným škrtům v rozpočtu na průzkum. Snížily se investice do dalšího rozvoje starších ropných polí i průzkumu nových zdrojů, což by v příštích letech mělo vést k omezování těžby. Výdaje v této oblasti loni klesly na zhruba 95 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč) ze 168 miliard USD o dva roky dříve, cituje ze zprávy banky agentura Reuters.

Produkce v předešlých letech se výrazně zvyšovala, zejména v Severní Americe. Hlavním důvodem byl vzestup investic, který motivoval prudký růst cen v předešlém desetiletí. Vzhledem k rozsáhlému otevírání nových ropných polí v minulých letech a nynějšímu zvyšování těžby v Íránu bude podle analytiků krátkodobý dopad rušení investičních plánů omezený. Avšak i při nejmírnějším odhadu budoucí poptávky, podle něhož světová spotřeba do roku 2030 klesne na 86 milionů barelů denně, budou moci nynější ložiska krýt jen asi dvě třetiny této spotřeby, uvádí Morgan Stanley.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) loni klesly celosvětové investice do těžby ropy kvůli propadu cen asi o pětinu. Byl to jejich nejhlubší pokles v historii ropného odvětví. Ceny ropy do konce roku 2015 ztratily více než 50 procent, což prudce snížilo návratnost investic do hledání nových zdrojů suroviny a jejich těžby.

Newsletter