Teplárna v Plzni odstoupila od smlouvy s dodavatelem spalovny

Plzeňská teplárenská dnes odstoupila od smlouvy s generálním dodavatelem spalovny komunálního odpadu, firmou ČKD Praha DIZ. Téměř hotovou stavbu za 2,1 miliardy korun dokončí a zprovozní vlastními silami se subdodavateli ČKD. Důvodem je to, že pražské strojírny mají vůči svým dodavatelům závazky po splatnosti a dále to, že se ČKD Praha DIZ dostalo do platební neschopnosti, což vyplývá z platebních výměrů, které teplárna obdržela ve čtvrtek od finančního úřadu, řekli ČTK předseda představenstva Plzeňské teplárenské Tomáš Drápala a právník firmy Robert Varga. Vyjádření ČKD Praha DIZ ČTK zjišťuje.

Odstoupení od smlouvy zašle dnes teplárna ČKD Praha DIZ i všem jeho subdodavatelům, které plzeňská firma zná. Zároveň s nimi teplárna už v tomto týdnu bude jednat o pokračování spolupráce a o garancích dodávek. Představenstvo Plzeňské teplárenské schválilo odstoupení od smlouvy minulý pátek. Dnes o tom stoprocentně městská společnost informovala radu města, která je valnou hromadou podniku. „Rada jednomyslně postup představenstva schválila,“ řekl náměstek primátora Pavel Šindelář.

Hotové zařízení na energetické využití odpadu, za něž firma dosud zaplatila ČKD Praha DIZ 1,888 miliardy korun, začalo 20. dubna zpracovávat první tuny odpadků. Zkoušky mají ověřit projektované parametry, teplárna připravuje žádost o povolení zkušebního provozu. „Stavba je skutečně hotová, zařízení je velmi dobře technologicky zvládnuté,“ řekl Drápela. Nyní ho ještě čeká přifázování turbíny.

Newsletter