Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Teplárny v ČR loni investovaly do snížení emisí 2,8 miliardy Kč

Tuzemské teplárenské společnosti loni investovaly do snížení emisí 2,8 miliardy korun. Od roku 2013 činí jejich investice do ochrany ovzduší 19 miliard korun. ČTK to dnes sdělilo Teplárenské sdružení ČR. Investice budou podle něj pokračovat i v dalších letech, většina zásadních modernizačních projektů je ale již dokončena.

„Do roku 2022 bude potřeba v teplárenství investovat dalších nejméně pět miliard korun,“ vyčíslil předseda výkonné rady sdružení a bývalý premiér Mirek Topolánek. Sdružení upozornilo, že směrnice Evropské unie z roku 2015 totiž nově nařizuje do prosince roku 2018 významně snížit emise i menším teplárnám.

„Bohužel ministerstvo životního prostředí stále otálí s novelizací příslušné prováděcí vyhlášky, která by měla nastavit konkrétní emisní limity a další podmínky pro střední zdroje znečištění. Provozovatelé těchto zdrojů se tak zbytečně dostávají do časového presu, aby stihli modernizace včas provést,“ uvedl ředitel sdružení Martin Hájek. Reakci ministerstva ČTK shání.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové dodávají teplo třem čtvrtinám domácností, které teplo z tepláren v Česku využívají. Jde o 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Členové sdružení dodávají teplo i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Newsletter