Teplárny v ČR začaly kvůli chladnému počasí topit

Teplárny na řadě míst Česka začaly kvůli chladnějšímu počasí topit. Teplo už má minimálně polovina domácností, které jsou napojeny na dálkové vytápění. ČTK to dnes řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Podle něj jako první se začalo počátkem týdne topit na západě Čech, dnes se přidala Praha. Jih Moravy je podle jeho informací zatím bez dodávek tepla.

Topná sezona formálně začíná po 1. září, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě dva dny po sobě klesne pod 13 stupňů Celsia a předpověď počasí neočekává v nadcházejících dnech oteplení. První polovina září tyto podmínky ale nesplňovala, naopak bylo velmi horko. Meteorologové dokonce naměřili devět dnů za sebou nová teplotní maxima. Ochladilo se až koncem minulého týdne.

Podle Kaufmanna nejdříve začalo vytápění na Sokolovsku, Chomutovsku nebo v Ostrově nad Ohří, a to v pondělí. V dalších dnech začaly teplárny dodávat teplo i v Mariánských Lázních, Plzni nebo Ostravě. Dnes začala s dodávkami i Pražská teplárenská, která pokrývá teplem téměř 40 procent trhu s tepelnou energií v hlavní městě a dodává teplo asi 270.000 domácnostem.

„Topná sezona opět začíná, letos zhruba ve stejné době jako loni. Teplárny jsou na ni dobře připravené, přes léto provedly potřebnou údržbu a opravy zařízení,“ řekl ředitel sdružení Martin Hájek.

V září se venkovní teploty ale často mění, rychle můžou klesnout, nebo naopak stoupnout. Teplárny na to však reagují a v případě oteplení mohou vytápění přerušit, připomněl Hájek.

Newsletter