Na devizových trzích pozorujeme mírné tlaky na slabší dolar. Proti euru se americká měna drží v pásmu posledních dní mezi 1,1850-1,1890 EURUSD. Vzhledem k absenci domácích dat by se kurz koruny měl vyvíjet dle zahraničního dění. Aktuálně se obchoduje pod 25,50 za euro.

Tesco prodá turecký řetězec Kipa a síť restaurací Giraffe

Britská maloobchodní společnost Tesco se dohodla na prodeji svého tureckého řetězce supermarketů Kipa místnímu konkurentovi. V rámci své restrukturalizace prodá největší britský prodejce potravin také britskou síť restaurací Giraffe, sdělil dnes podnik.

Tesco prodá síť Kipa, kterou koupilo v roce 2003, největšímu tureckému řetězci supermarketů Migros. Firma z transakce získá v hotovosti 30 milionů liber (jednu miliardu Kč) a sníží dluh o 110 milionů liber, uvedla firma podle agentury Reuters.

Tesco za vedení Davea Lewise usiluje o to, aby se vymanilo z krize, do které se firma dostala v roce 2014 kvůli chybám v účetnictví. Domácí tržby a zisky firmy i dalších britských prodejců potravin také v posledních letech podkopává cenová válka, kterou v Británii vyvolala důrazná expanze německých diskontních řetězců Aldi a Lidl.

Lewis, který nastoupil v roce 2014, se zaměřuje na oživení domácích aktivit společnosti. Chce zároveň snížit zadluženost, aby úvěrové hodnocení firmy dostal z neinvestiční kategorie.

Tesco loni prodalo své jihokorejské aktivity za 6,1 miliardy dolarů (146 miliard Kč). Firmě tak zůstaly v zahraničí aktivity už jen ve střední Evropě, Irsku, Thajsku a Malajsii. V předešlých letech Tesco odešlo z Japonska a z USA a rovněž omezilo aktivity na čínském trhu.

Tesco rovněž oznámilo, že plánuje prodat řetězec 54 restaurací značky Giraffe společnosti Boparan Restaurants Holdings. Cenu firma neoznámila. Síť Giraffe koupilo Tesco v roce 2013 za 49 milionů liber, kdy chtělo nalákat zákazníky na restaurační služby. Lewis dnes uvedl, že tyto potřeby zákazníků bude uspokojovat síť Tesco Cafe a další provozovny.

Tesco v prvním čtvrtletí vykázalo první růst provozního zisku za čtyři roky a první růst tržeb na domácím trhu za více než tři roky. Akcie firmy letos získávají asi pět procent, v meziročním srovnání jsou ale stále o 25 procent níže.

Tesco je třetím největším řetězcem obchodů na světě. Na český trh firma vstoupila v roce 1996.

Newsletter