Těžař Anglo American propustí až 53 tisíc lidí

Nadnárodní těžařská společnost Anglo American hodlá v příštích letech propustit až 53.000 zaměstnanců. To odpovídá více než třetině její celkové pracovní sily. Firma dnes rovněž oznámila, že v letošním prvním pololetí prodělala tři miliardy dolarů (74 miliard Kč) po zisku 1,5 miliardy dolarů před rokem.

Anglo American se podobně jako další těžařské společnosti potýká s poklesem cen komodit. Firma navíc varovala, že druhá polovina letošního roku by mohla být ještě obtížnější.

Komodity ovládl pád, který překonává krach Lehman Brothers

Anglo American v současnosti zaměstnává po celém světě zhruba 151.000 lidí. Ohlášený rozsah snížení počtu zaměstnanců zahrnuje i pracovní místa v divizích, které firma hodlá prodat, upozorňuje list The Wall Street Journal.

„Upřímně řečeno jsme neočekávali, že pokles cen komodit bude tak dramatický,“ uvedl podle agentury Reuters generální ředitel podniku Mark Cutifani. „Snížili jsme náklady, musíme ale ještě učinit další kroky, protože ceny dál klesají,“ dodal.

Nízké ceny komodit nutí ke snižování nákladů i další těžařské společnosti. Například producent platiny Lonmin dnes informoval o plánech zrušit tisíce pracovních míst a uzavřít ztrátové doly. Přední těžařské firmy Rio Tinto a Glencore již v letošním roce zrušily stovky pracovních míst.

Newsletter