Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Těžba ropy v rámci OPEC v únoru klesla z lednového rekordu

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v únoru klesla na 32,37 milionu barelů denně z lednového rekordu 32,65 milionu barelů denně. Důvodem je přerušení vývozu z Iráku a také výpadky v některých dalších zemí. Uvedla to dnes agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.

Těžba v Saúdské Arábii, která je největším vývozcem v rámci kartelu, zůstala stabilní. Saúdská Arábie se v polovině února dohodla s Ruskem, Venezuelou a Katarem, že zmrazí těžbu na lednové úrovni, pokud se k nim ale připojí další přední světoví producenti.

Snížení těžby v únoru bylo převážně nedobrovolné. Největší pokles zaznamenal Irák, který měl hlavní podíl na loňském růstu těžby kartelu. Mohlo za to zastavení vývozu ropovodem z kurdské oblasti. Ropovod je mimo provoz od 17. února a zprovozněn bude zřejmě až v polovině března.

Těžba klesla i v Nigérii, a to kvůli úniku ropy z jednoho z vývozních terminálů provozovaných nadnárodní společností Shell. Údržba pak snížila těžbu i ve Spojených arabských emirátech.

Írán sice těžbu po zrušení západních sankcí zvýšil, avšak ne o tolik, jak tvrdí jeho představitelé. Podle průzkumu vzrostl vývoz z Íránu od prosince o 200.000 barelů denně, podle íránských představitelů však o více než 500.000 barelů denně.

Těžba ropy v rámci OPEC se zvyšuje od listopadu 2014, kdy se kartel rozhodl, že posílí svůj tržní podíl na úkor konkurence. Na trhu tak vznikl obrovský přebytek nabídky nad poptávkou. Ceny ropy za poslední zhruba rok a půl klesly asi o 70 procent.

Newsletter