Těžba ropy v Rusku dosáhla koncem roku post-sovětského maxima

Rusko v prosinci loňského roku vyprodukovalo v průměru 10,667 milionu barelů ropy denně, produkce komodity tak vzrostla o 0,3 procenta a dosáhla post-sovětského rekordu. 

Příjmy z prodeje ropy jsou největším zdrojem peněz Ruska. Jeho produkce za celý loňský rok dosáhla 10,58 mil. barelů, což je na celoroční úrovni také post-sovětský rekord. Projevy západních sankcí a propadu cen ropy tak zatím nejsou v ruské produkci patrné.

Malé, převážně soukromé společnosti loni zvýšily těžbu o 11 procent na více než jeden milion barelů denně. Těžba největší ropné společnosti Rosněfť, která těží více ropy než Irák nebo Írán, loni klesla o 0,7 procenta. Firmě se totiž nepodařilo zastavit pokles těžby z polí v západní Sibiři.     

Vývoz ropy prostřednictvím státního monopolu Transněfť se snížil o pět procent na 195,5 milionu tun. Důvodem byl růst domácí poptávky a zvýšená činnost rafinerií. Vývoz do Číny ale o 43 procent vzrostl, a dostal se tak na rekordních 22,6 milionu tun.     

Značný vliv měl vývoj cen ropy. V první polovině loňského roku se ceny zvyšovaly a dostaly se na více než 113 dolarů za barel. Od té doby však cena klesla na téměř polovinu. Pokles cen ropy a sankce západních zemí uvalené na Moskvu kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi způsobily, že tempo růstu těžby loni ve srovnání s předchozím rokem zpomalilo. V roce 2013 se těžba zvýšila o 1,3 procenta.

Kvůli poklesu cen ropy teď ruská ekonomika míří do recese. Ministerstvo energetiky očekává, že letos by se těžba ropy mohla snížit na 525 milionů tun z loňských 526,753 milionu tun. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) očekává, že těžba ropy v Rusku klesne o jedno procento. 

Newsletter