Těžba ropy v USA loni opět rostla rekordními tempy

Těžba ropy ve Spojených státech vzrostla v roce 2014 o 16,2 procenta, což bylo její nejrychlejší tempo za tři čtvrtě století. V absolutním vyjádření se produkce zvýšila novým rekordním tempem 1,2 milionu barelů denně (b/d) na 8,7 milionu b/d a dosáhla nového maxima od roku 1985. Vyplývá to z údajů Úřadu pro energetické informace (EIA) při americkém ministerstvu energetiky. 

Těžba ropy v USA obnovila růst po téměř čtvrtstoletí poklesu v roce 2009 a v posledních třech letech se zvyšuje 15procentními a vyššími tempy ročně. O prudký nárůst produkce ropy v USA se zasloužil nástup technologie takzvaného frakování, kdy se hornina hydraulicky štěpí ve velkých hloubkách. Většinu loňského přírůstku zajistila těžba břidlicových ložisek v Severní Dakotě, Texasu a Novém Mexiku, uvedla EIA na svém webu. 

Ropná produkce v USA by podle úřadu měla růst letos i příští rok, růstové tempo se ale kvůli propadu světových cen suroviny výrazně zpomalí. Letos EIA podle posledního výhledu ještě čeká růst těžby o osm procent, napřesrok se ale přírůstek sníží na 1,5 procenta. I tak se ale produkce těsně přiblíží dosavadnímu rekordu 9,6 milionu b/d z roku 1970. 

Newsletter