Tisíce demonstrují v Kolíně za Erdogana, policie v pohotovosti

Dvě desítky tisíc stoupenců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se v neděli odpoledne zúčastnily shromáždění v Kolíně nad Rýnem. Zatímco na pravém břehu Rýna se sešli Erdoganovi přívrženci, na levém břehu se odehrávalo několik protiakcí. Policie do akce nasadila 2700 lidí.

Podle webu Tagesspiegel je situace v dějišti hlavní demonstrace zčásti agresivní, demonstranti mávali nad hlavou tureckými vlajkami, křičeli „Allahu akbar!“ (bůh je veliký) a někteří na přítomné novináře volali: „Lživý tisk!“ Tagesspiegel uvedl, že jednotlivci se modlí.

Na shromáždění přišel turecký ministr sportu a mládeže Akif Kiliç, který se narodil v Německu. Akci označil jako signál semknutosti vůči pučistům. „Ze shromáždění má vyjít takové poselství, že všechny politické strany i nevládní organizace v Německu stojí společně proti puči a chtějí obhajovat demokracii,“ prohlásil.

Malá krajně pravicová strana Pro NRW (Občanské hnutí pro Severní Porýní-Vestfálsko) se hodlala navzdory policejnímu zákazu vydat městem a dostat se co nejblíže ke stoupencům tureckého prezidenta, nakonec se pořadatelé akce s policisty dohodli, že nebudou situaci vyhrocovat. Podle DPA policie shromáždění asi 250 lidí před kolínským hlavním nádražím rozpustila.

Policie zadržela jednoho příslušníka krajní pravice, který napadl novináře, a zasahovala proti Erdoganovým přívržencům, kteří se vetřeli mezi stoupence prokurdské PKK a začali tam skandovat hesla. „Situace je relativně klidná,“ řekl DPA kolínský policejní prezident Jürgen Mathies.

Nad městem létají vrtulníky, v pohotovosti jsou vodní děla, kolem shromáždění hlídkují policisté na koních. Kolínská primátorka Henriette Rekerová zřídila na místě koordinační štáb, kde se bude rozhodovat o okamžitých opatřeních, začne-li se situace vyostřovat.

Policie ze Severního Porýní-Vestfálska dala na twitter německy i turecky přání klidného průběhu odpoledne a dál „tvítuje“ dvojjazyčně.

„Samozřejmě je třeba, aby byli všichni zúčastnění, z nichž mnoho mluví turecky, dobře informováni,“ vysvětlila to policejní mluvčí.

Nechtěně komicky vyzněla informace, že filmaři odpálí v Kolíně petardu při natáčení dalšího dílu seriálu Kobra 11. Později policie uvedla, že vedení města a stanice RTL se dohodly, že se dnes nic odpalovat nebude.

Newsletter